Νίκη επί της Λευκορωσίας με 11 εβρίτικους πόντους για την Εθνική Ελλάδος στο πρώτο φιλικό στην Αλεξανδρούπολη

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη και στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», η εθνική ομάδα ανδρών επικράτησε με 3-0 σετ της Λευκορωσίας.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του ενόψει των αγώνων για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από τις 15 Αυγούστου και μετά και να δει τη μαχητικότητά τους να επιβραβεύεται στη μεγάλη ανατροπή του δεύτερου σετ (σταθερά πίσω στο σκορ η εθνική με 5-6 πόντους). Ο Ανέστης Δαλακούρας είχε 9 πόντους και αλλους 2 ο Κουμεντάκης.
Τα σετ: 25-18, 28-26, 25-19
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 8 (8/18 επ.), Φιλίποφ, Πετρέας 14 (8/15 επ., 6 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 28% άριστες), Πελεκούδας 6 (6/12 επ.), Δαλακούρας 9 (8/16 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 18% άριστες) / Ζήσης (λ, 62% υπ. – 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Ράπτης 19 (17/25 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 67% άριστες), Τακουρίδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 2 (1/6 επ., 1 άσσος, 90% υπ. – 50% άριστες).