Β’ Εθνική: Έπεσε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού η Ασπίδα Ξάνθης μετά την ήττα στον πόντο στην Κοζάνη

Δεν τα κατάφερε στην Κοζάνη η Ασπίδα Ξάνθης. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου λόγω 25ης Μαρτίου, ηττήθηκε με 76-75 από την Ελιμεία και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα έπεσε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Γέφυρα νίκησε το Στρατώνι και η Χαλκηδόνα τους Ικάρους Σερρών, αποτελέσματα που έφεραν τις νικήτριες στους 28 βαθμούς και την Ασπίδα πλέον στους 27 και κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Ασπίδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε σε όλο το πρωτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και μετά από συγκλονιστικό ματς έχασε με την μικρότερη δυνατή διαφορά. Αλλά έχασε και αυτό την βάζει σε μεγάλους μπελάδες.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Τσουμαχίδης
Δεκάλεπτα: 14-23, 41-44 (ημίχρονο), 62-58, 76-75 (τελικό αποτέλεσμα)

ΕΛΙΜΕΙΑ ΚΟΖΑΝΗΣ (Δημόπουλος): Μαλούτας 16 (3), Σουπούρας 7 (2), Τσιάμης, Πεχλιβανίδης, Τσούκας 19 (3), Κούβελας 2, Μαλιούρας 15, Μακρής 14 (1 τρ., 9 ρ.), Τσιμίδης 3
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 10 (1), Γρούδος 9, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 4, Κλωναράς 11 (3), Ανθής, Κουτσογιάννης 19 (1), Γκέλιος 17, Απιδόπουλος, Θεοδωρίδης, Σαββίδης 2