ΕΠΣ Θράκης: Η Δόξα Γρατινής το «αφεντικό» του επεισοδιακού και με 3 αποβολές ντέρμπι με τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου

Στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Θράκης η Δόξα Γρατινής υποδέχθηκε τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου και ήταν αυτή που πανηγύρισε την πολύτιμη νίκη.

Στο 7′ ο Λεγάτος έβγαλε μια ωραία σέντρα από τα αριστερά θέλοντας να βρει τον Κυριακόπουλο, ο οποίος έπιασε ένα απευθείας βολέ, και αφού είδε τη μπάλα αρχικά να μη του κάνει το «χατίρι» και να τραντάζει το δοκάρι, την έστειλε τελικά στα δίχτυα του Παπουτσίδη για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους απάντησαν, έστω και προσωρινά στο 28′, όταν ο Ρομπέρ έβγαλε επίσης μια σέντρα από αριστερά και ο Κλης έκανε αρχικά την κεφαλιά – πάσα για τον Ντεμιρτσίδη, ο οποίος με νέα κεφαλιά έφερε το ματς στο ίσα, διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον ΄Ιασμο από το 30′ να αγωνίζεται χωρίς τον πρωην μεσοπεπιθετικό της Γρατινής Αντωνιάδη που  αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε διαμαρτυρίες από τον διαιτητή Παπαγεωργιου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Δόξας Γρατινής μπήκε πιο αποφασισμένη και μόλις στο 53′ κατάφερε μετά από μια εκτέλεση φάουλ από το χώρο του κέντρου και λάθος έξοδο του Παπουτσίδη, να πάρει εκ νέου το προβάδισμα χάρη στο ψηλοκρεμαστό σουτ του Κακουλίδη, ενώ το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Σεφκέτ Σελήμ βγήκε σε τετ α τετ με τον Παπουτσίδη και τον νίκησε με ωραίο πλασέ. Στο 60′ ο Ίασμος έμεινε με εννιά παίκτες λόγω της αποβολής του Καραπάτσιου για μαρκάρισμα εκτός φάσης με τους φιλοξενούμενους έχοντας παράπονα από την διαιτησία να δεχονται τρίτη κόκκινη στον πάγκο με τον Ρέλλο, και έτσι στην πρεμιέρα των πλει οφ θα στερηθούν τρεις καλούς πάικτες τους

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ (Δίγκας): Μπουτσαχτσή, Μαγκούτας, Τάτσιος, Μουζασβίλι, Ζουμπιάδης, Καμζέλας, Πασχάλης (52′ Μπόζης), Λεγάτος, Κακουλίδης, Κυριακόπουλος (78′ Παπαχρόνης), Σεφκέτ Σελήμ (67′ Οσμάν)

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΑΣΜΟΥ (Σπυριάδης): Παπουτσίδης, Αμοιρόπουλος, Βιόπουλος, Χουσείν Σ., Λειβαδιώτης, Ντεμιρτσίδης, Χουσείν Χ. (68′ Παπαρούνας, Κλής, Καραπάτσιος, Αντωνιάδης, Ρομπέρ