ΕΚΑΣΑΜΑΘ: “Πάτησε” κορυφή το Δημοκρίτειο νικώντας τον Αίαντα στο ντέρμπι της Κομοτηνής

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό και με όπλο για ακόμα μία αναμέτρηση την πιεστική άμυνα, το Δημοκρίτειο νίκησε εύκολα με 46-72 τον Αίαντα στο ντέρμπι της Κομοτηνής και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκάτοικους μαζί τον Αίαντα, τη Θύελλα Φερών και τον Λεύκιππο Ξάνθης.

Το Δημοκρίτειο είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και από το πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (11-23) και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 22-36, έχοντας ανεβάσει τη διαφορά στο διάστημα αυτό μέχρι και τους 17 πόντους (17-34).

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Αίντας εγκλωβισμένος από την άμυνα του Δημοκριτείου πέτυχε μόλις 5 πόντους. Έτσι η διαφορά πέρασε τους είκοσι πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-52 και το Δημοκρίτειο να φτάνει στο τελικό 46-72.

Δεκάλεπτα: 11-23, 22-36 (ημίχρονο), 27-52, 46-72 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ντούρας, Μπαβέλας

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Οικονομίδης): Σεργιαννίδης, Σαββάκης 4, Λοΐσιος 6, Λάππας 11 (1), Μπορμπίδης, Ζολώτας Μ., Ουζουνίδης 2, Οικονομίδης 4, Κοτσαρίδης 4, Κελεπούρης 11, Παχιαδάκης 4.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Καρυπίδης): Φραντζεσκάκης, Στεφανίδης 2, Μοσχούς, Πολίτης, Νταγιάντης 5 (1), Μπούντας 6, Ζολώτας Ε. 17 (3), Κώστας, Ιωσηφίδης 10 (2), Ρυακιωτάκης 2, Στασινόπουλος 24, Οικονομάκης 6.