ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην παρθενική νίκη στην ιστορία του Δημοκριτείου επί των Πανθήρων Καβάλας

Παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ η ομάδα του Δημοκριτείου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και κέρδισε με 46-75 τους Πάνθηρες Καβάλας στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας τους στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα της Κομοτηνής πήρε από την αρχή του παιχνιδιού διψήφια διαφορά και με όπλο την άμυνα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-25. Η ομάδα της Καβάλας προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις στην άμυνα του Δημοκριτείου, όμως και η ομάδα της Κομοτηνής έφτανε εύκολα προς το καλάθι των γηπεδούχων.

Έτσι το ημίχρονο βρηκε το Δημοκρίτειο να μεγαλώνει τη διαφορά και να προηγείται με 26-48. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει και το Δημοκρίτειο να φτάνει εύκολα στο τελικό 46-75.

Δεκάλεπτα: 09-25, 26-48 (ημίχρονο), 37-60, 46-75 (τελικό αποτέλεσμα)