Γ’ Εθνική: Νίκη για την ΑΕ Κομοτηνής στην «πρόβα τζενεράλε» με την Αγία Βαρβάρα στην Καβάλα

Τη νίκη στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής πήρε η ΑΕ Κομοτηνής, η οποία κέρδισε στην Καβάλα την Αγία Βαρβάρα με 61-75.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με την ομάδα της Κομοτηνής να πατάει γκάζι μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, δείχνοντας έτοιμη για την πρεμιέρα.

Όπως και στο φιλικό της Κομοτηνής οι δυο ομάδες ήταν στην αρχή μαζί στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 16-16. Στη δεύτερη περίοδο η Αθλητική Ένωση με όπλο την άμυνα και βρίσκοντας λύσεις μέσα και έξω από το καλάθι κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 25-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Η ΑΕ Κομοτηνής συνέχισε να έχει επιθετικές λύσεις και διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 42-58 και έφτασε εύκολα στη νίκη με 61-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 25-39 (ημίχρονο), 42-58, 61-75 (τελικό αποτέλεσμα)