Ηττήθηκε και από την πρωταθλήτρια Ακαδημία Αθηνών στον τελευταίο αγώνα η Ασπίδα Ξάνθης

Παίζοντας καλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο  και στο τελευταίο όπου όλα είχαν κριθεί, η Ασπίδα Ξάνθης γνώρισε την ήττα με 62-47 από την Ακαδημία Αθηνών, που με τη νίκη αυτή κατέκτησε το 43 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων.

Η Ασπίδα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κοντά στο σκορ, όμως είχε πρόβλημα στην άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί 18 πόντους, όμως τη διαφορά να παραμένει σε μονοψήφια νούμερα και να τελειώνει η πρώτη περίοδος με σκορ 18-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ακαδημία πάτησε το γκάζι, έπαιξε καλή άμυνα και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 34-18. Η Ασπίδα δεν μπόρεσε να απειλήσει ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες της Ακαδημίας να βρίσκουν λύσεις για να φτάσουν στο καλάθι της ομάδας της Ξάνθης και να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά με 52-30. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους, με την Ασπίδα στο τέλος να μαζεύει τη διαφορά και την Ακαδημία Αθηνών να φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου με το τελικό 62-47.

Δεκάλεπτα: 18-10, 34-18 (ημίχρονο), 52-30, 62-47 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές:  Δεσλής, Ξέρας.

Ακαδημία Αθηνών (Παταβούκας): Δήμος, Ηλιόπουλος Δ. 4, Νάσσου 6, Γιαννόπουλος 2, Ηλιόπουλος Ν. 6, Κόλτηρης 10 (2), Προίσκος 12, Αρσενόπουλος 10, Λουκαϊτης 8 (2), Γκικαπέππας 4,  Καραγιώργης.

Ασπίδα Ξάνθης (Βαχαρίδης): Τσέκης, Αρβανιτάκης 1 , Σμυρλόγλου 3 (1), Κυβρακίδης, Καρανικολίδης 3 (1), Χατζηγεωργίου 2, Ντεμάι 6, Ναλμπάντης, Πάτσης 12, Κουρτίδης 18 (2), Τσουράπας, Παυλάκης 2.