Δεν τα κατάφερε η Ασπίδα απέναντι στον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας και μένει εκτός τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Δεν τα κατάφερε η Ασπίδα Ξάνθης απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα και σε παίκτριες μεγαλύτερες ηλικιακά και γνώρισε την ήττα με 41-57 από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, ο οποίος σε συνδυασμό με τη νίκη των Τιτάνων Παλαμά επί της ΑΓΕ Πιερίας εξασφάλισε από σήμερα την πρόκριση στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Αξίζουν πάντως πολλά συγχαρητήρια στις παίκτριες της Ξάνθης, οι οποίες υπερέβαλαν εαυτούς και πάλεψαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δίνοντας πολλές υποσχέσεις για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η Ασπίδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 και 15-8. Από εκεί και μετά οι παίκτριες της ομάδας της Ξάνθης είχαν πρόβλημα απέναντι στην πιεστική άμυνα της ομάδας του Απόλλωνα, οι οποίες ανανέωναν συνεχώς τις επιθέσεις τους με τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρναν. Έτσι το 15-12 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος έγινε 19-30, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτριες της Ασπίδας συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στην πίεση από τις αντιπάλους και στο αμυντικό ριμπάουντ και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και έφτασε στους 16 πόντους (27-43), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 32-43. Στην τελευταία περίοδο τα κορίτσια της Ασπίδας με τρία συνεχόμενα τρίποντα και με σερί 9-2 μετέτρεψαν το σκορ σε 41-45. Όμως ένα τρίποντο από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας έκοψε τα φτερά στην ομάδα της Ξάνθης, καθώς στη συνέχεια οι βεβιασμένες επιθέσεις αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ ανέβασαν και άλλο το σερί του Απόλλωνα σε 0-12, για να τελειώσει ο αγώνας με σκορ 41-57.