Τρεις πόντους ο Τσέλιος στην ήττα – αποκλεισμό της Εθνικής Εφήβων από την οικοδέσποινα Σερβία

Την ήττα από την Σερβία με 3-0 γνώρισε  η Εθνική Εφήβων του εβρίτη παίκτη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Παρασκευά Τσέλιου (3 πόντοι), για τα προκριματικα του Ευρωπαικού της Σερβίας που διεξάγεται στην πόλη Βρίνιατσκα Μπάνια και αποκλείστηκε από τα τελικά του Ευρωπαϊκού.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά που διατήρησε και στο δεύτερο τεχνικό 16-13. Η Σερβία όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τα ποσοστά της στην επίθεση και οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 20-20 και στο 22-22, εκεί οι Σέρβοι πιο συγκεντρωμένοι κατάφεραν να κάνουν πρώτοι το 0-1 σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν από την αρχή να μπουν στο σετ ενώ έκαναν λάθη δίνοντας εύκολους πόντους. Έτσι, η Σερβία ξέφυγε (8-11, 11-16, 11-24) για το 0-2 με 12-25.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλοντας να αφήσει πίσω το δεύτερο σετ, ξεκίνησε καλά στο τρίτο, προηγήθηκε 8-5 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (8-8, 12-12, 14-14) με τη γαλανόλευκη να είναι μπροστά 16-15 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως, οι αντίπαλοι ξέφυγαν σε κρίσιμο σημείο με +4 (18-21), η Εθνική μας μείωσε σε 20-22 αλλά η Σερβία με 21-25 κατέκτησε το σετ, κερδίζοντας την αναμέτρηση και κάνοντας το «3×3» στον όμιλο.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάρθμους αγώνες μετα από αυτες από Εσθονία και Λευκορωσία και τερμάτισε στην τελευταία θέση του προκριματικού ομίλου της.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 12-25, 21-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Αγγελόπουλος) Κανελλόπουλος, Τζιουμάκας 8 (5/11 επ., 3 άσοι, 40% υπ. – 10% άριστες), Κάββουρας 5 (5/10 επ.), Παπαλεξίου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (7/18 επ., 39% υπ. – 15% άριστες), Τσέλιος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπουράκης -λ (58% υπ. – 32% άριστες) / Κωτσάκης, Αδάμ, Χρηστινίδης, Καπετανίδης 8 (7/15 επ., 1 άσο).

ΣΕΡΒΙΑ (Βάσοβιτς) Μπούσα 15 (11/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πέρισιτς 2 (1/5 ε., 1 μπλοκ), Πόλοματς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντούρντεβιτς 2 (2/4 ε.), Μέχιτς 17 (11/19 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Νεντέλκοβιτς -λ (71% υπ. – 57% άριστες) / Στάσεβιτς -λ (17% υπ. – 00% άριστες), Πέριτς, Τούμπας 2 (19/2 επ., 1 μπλοκ), Ζούγκιτς 2 (2/2 επ.), Κούγιουντζιτς 5 (5/9 επ., 44% υπ. – 33% άριστες).