LIVE από την Ξάνθη: Οι ημιτελικοί Θύελλας Φερών και Φιλίας Ορεστιάδας για το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους ημιτελικούς αγώνες του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ «Τάσος Χαρλαμπίδης» Θύελλα Φερών – Αστέρας Καβάλας και Φιλία Ορεστιάδας – AO Σερρών, που διεξάγονται στην Ξάνθη. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ευμοίρου και μεταδίδει…

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορέσετε για τις επόμενες ώρες να ενημερωθείτε για την εξέλιξη στους δύο ημιτελικούς του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ, που διεξάγονται και οι δύο στο κλειστό γυμναστήριο «Χριστίνα Χριστοδούλου» στο Εύμοιρο της Ξάνθης.

Ωρα 16:45  Πρώτος χρονικά αγώνας θα είναι αυτός ανάμεσα σε Θύελλα Φερών και Αστέρα Καβάλας, με την μακεδονική ομάδα να αποτελεί απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.

Ωρα 16:48  Θα ακολουθήσει στις επτά το βράδυ η αναμέτρηση ανάμεσα στην Φιλία Ορεστιάδας και τον ΑΟ Σερρών που χαρακτηρίζεται μεγάλο ντέρμπι.

Ωρα 16:51  Οι νικητές των δύο αποψινών ημιτελικών θα κοντραριστούν στον μεγάλο τελικό του αναβαθμισμένου φέτος Κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης”, που θα διεξαχθεί στην Κομοτηνή.

Ωρα 16:55  Ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους Αστέρας Καβάλας και Θύελλα Φερών, σε λίγο η έναρξη του πρώτου αγώνα

Ωρα 16:59  Για τις Φέρες ξεκινά ο Μοκάλης, που είναι και αρχηγός και την πεντάδα συμπληρώνουν οι Μπερμπέρης, Σομωβίδης, Παπάζογλου και Δαβουδάνης.

Ωρα 17:01  Η πεντάδα για τον Αστέρα Καβάλας: Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης, Ιωαννίδης, Μαρκόπουλος και Μπακιρτζής.

Ωρα 17:03  Ξεκινά το παιχνίδι. Διαιτητές του πρώτου ημιτελικού είναι οι Κολοκυθάς, Ευσταθιάδης

Ωρα 17:11  Στο πεντάλεπτο του αγώνα, είναι ισόπαλοι 6-6 η τυπικά γηπεδούχος Θύελλα Φερών και ο τυπικά φιλοξενούμενος Αστέρας Καβάλας.

Ωρα 17:17  Με εύστοχο τρίποντο του Μπερμπέρη στο 1.56″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η Θύελλα Φερών περνά με 13-11 μπροστά στο σκορ.

Ωρα 17:22  Το γύρισαν οι καβαλιωτες και με σερί 9-0 ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Θύελλα Φερών – Αστέρας Καβάλας 13-20

Ωρα 17:28  Το σκορ έχει πάει στο 16-29 στα 7’44” για το ημίχρονο και ζητά ταϊμ  αουτ η Θύελλα Φερών.

Ωρα 17:33  Είχε πέσει στους οκτώ αλλά ξανανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό η διαφορά, στο 23-34 στα 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου του Αθανασιάδη για τον Αστέρα Καβάλας.

Ωρα 17:38  Μόλις μπήκαν στο κλειστό οι παίκτες και η αποστολή της Φιλίας Ορεστιάδας, που θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Σερρών στον επόμενο ημιτελικό.

Ωρα 17:41  Στο γήπεδο είναι και ορισμένοι παίκτες της Ασπίδας Ξάνθης, ενώ εδώ βρίσκεται και ο εβρίτης βοηθός προπονητή της ΑΕ Κομοτηνής Βασίλης Στοάκης που παρακολουθεί το ματς παρέα με τον Γραμμετέα της ΕΠΣ Ξάνθης και γνωστό φίλο του μπάσκετ Μπάμπη Κυρλίδη.

Ωρα 17:45  Τέλος δεύτερης περιόδου στον πρώτο ημιτελικό του Ευμοίρου. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Θύελλα Φερών – Αστέρας Καβάλας 31-45

Ωρα 17:51  Αξίζει να αναφέρουμε ότι μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δυο αντίπαλοι φέτος για το πρωτάθλημα και ο Αστέρας Καβάλας είχε νικήσει τις Φέρες με 75-57.

Ωρα 17:55  Εχουν επιστρέψει οι δυο ομάδες στο γήπεδο και σε λίγο θα έχουμε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Ωρα 17:58  Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος με τον Αστέρα να έχει την μπάλα για την πρώτη επίθεση.

Ωρα 18:05  Φτάνει κοντά στους 20 πόντους πλέον η διαφορά. Απομένουν 4’47” για το τέλος της τρίτης περιόδου και το σκορ είναι  35-54 υπέρ του Αστέρα Καβάλας

Ωρα 18:11  Μόλις έφτασαν στο γήπεδο και οι παίκτες του ΑΟ Σερρών, με τους οποίους θα τεθούν αντίπαλοι αυτοί της Φιλίας Ορεστιάδας στο επόμενο παιχνίδι.

Ωρα 18:13  Θυμίζουμε ότι το Φιλία Ορεστιάδας – ΑΟ Σερρών θα είναι το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του Αστέρα Καβάλας, που όλα μέχρι στιγμής δείχνουν ότι θα πάρει το πρώτο εισιτήριο.

Ωρα 18:17  Στο 45-61 το σκορ, 15,7 δευτερα πριν το τελος της τριτης περιόδου και τάιμ αουτ για την ομάδα των Φερών

Ωρα 18:20  Μία στις δύο βολες για τον Μπερμπέρη που ωστόσο χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, επειδή αν και κέρδισε φάουλ, προσπάθησε να επιτεθεί με κουτουλιά σε α ντίπαλο. Ευστοχεί στη δική του βολή ο Παπαζώτος και η μπάλα στον Αστέρα Καβάλας τρία δεύτερα πριν το τέλος.

Ωρα 18:21  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Θύελλα Φερών – Αστέρας Καβάλας 46-62

Ωρα 18:24 Πάμε τώρα στην τελευταία περίοδο, πρώτη μπάλα για την Θύελλα.

Ωρα 18:32 Με καλάθι του Μπακιρτζή 6:22 πριν το τέλος ο Αστέρας κάνει το 48-70.

Ωρα 18:35 Κατεβάζουν την διαφορά οι παίκτες της Θύελλας που μειώνουν σε 53-70 ακριβώς 5′ λεπτά πριν το τέλος.

Ωρα 18:40 Τεχνική ποινή στον πάγκο της Θύελλας Φερών, για διαμαρτυρία προς τις διαιτητικές αποφάσεις, με το 56-73 να είναι το σκορ του αγώνα 2:40 για το τέλος του αγώνα.

Ωρα 18:47 Τέλος αγώνα. Στον τελικό ο Αστέρας  Καβάλας που κέρδισε με 75-60 την Θύελλα Φερών. Θύελλα Φερών – Αστέρας Καβάλας 60-75

Ωρα 18:50 Ήδη έχουν ξεκινήσει την προθέρμανση τους οι παίκτες της Φιλίας Ορεστιάδας και του ΑΟ Σερρών στον δεύτερο ημιτελικό που θα ξεκινήσει στις 19:00.

Ωρα 18:53 Θα ακολουθήσει στην συνέχεια ρεπορτάζ του αγώνα της Θύελλας Φερών και του Αστέρα Καβάλας με φωτογραφίες του αγώνα αλλά και της εξέδρας.

Ωρα 18:58 Με αρκετούς φίλους της έχει έρθει στην Ξάνθη η Φιλία Ορεστιάδας, με τους οπαδούς της ήδη να έχουν κάνει εμφανή την παρουσία τους με  δυναμικό τρόπο.

Ωρα 19:05 Θυμίζουμε πως διαιτητής του δεύτερου ημιτελικού είναι οι Ρουκάς και Μπάμπης

Ωρα 19:10 Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιτελικού.

Ωρα 19:12 Η Φιλία Ορεστιάδας ξεκινά με τον αρχηγό της Κατσιαβριά και τους Χερκελετζή, Σαββουλίδη, Παπαδόπουλο Η. και Γιαννακουδάκη. Ενώ ο ΑΟ Σερρών ξεκινά με τον αρχηγό της Λαδιά και τους Χορτομάρη, Τεπεκιτζή, Καρακώστα και Εμμανουήλ.

Ωρα 19:22 Πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η ομάδα της Ορεστιάδας βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 4-9.

Ωρα 19:26 Έχει μπει με πατημένο το γκάζι η Φιλία Ορεστιάδας που προηγείται με 16-9 2′ λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου

Ωρα 19:30 Τέλος πρώτης περιόδου. Εκπληκτικό το ξεκίνημα της Ορεστιάδας που είναι μπροστά στο σκορ με 8 πόντους. ΑΟ Σερρών – Φιλία Ορεστιάδας 12-20

Ωρα 19:34 Έχει μπει πολύ δυνατά η ομάδα των Σερρών που 8:32 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 19-20

Ωρα 19:36 Λες και δεν έχουν μπει στο γήπεδο οι παίκτες της Φιλίας στο ξεκίνημα και πρώτη φορά μπροστά στο σκορ ο ΑΟ Σερρών με 21-20 στα 7:20.

Ωρα 19:42 Βγάζει αντίδραση η Φιλία Ορεστιάδα που 5′ λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους περνά ξανά μπροστά στο σκορ με 24-22.

Ωρα 19:47 Ντέρμπι το ματς 2:40 πριν το τέλος του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 27-27

Ωρα 19:52 Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Τερζής των Σερρών που φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Ωρα 19:55 Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με μπάζερ- μπίτερ τρίποντο του  Εμμανουήλ στην εκπνοή ο ΑΟ Σερρών πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα. ΑΟ Σερρών – Φιλία Ορεστιάδας 32-31.

Ωρα 19:57 Στο… σκοτάδι το Εύμοιρο καθώς έπεσε το ρεύμα. Με τους φίλους της Ορεστιάδας να μην χάνουν το κέφι τους και να ανάβουν τα φώτα των κινητών τους ενώ παράλληλα χορεύουν με ρυθμούς χορευτικής μουσικής.

Ωρα 20:01 Άνθρωποι της Ασπίδας έχουν σπεύσει στον πίνακα του γηπέδου για να διαπιστώσουν αν έχει πέσει κάποια ασφάλεια ώστε να διαπιστωθεί η αιτία που συνέβη αυτό το μπλάκ άουτ στα φώτα, καθώς ο ηλεκτρονικός πίνακας λειτουργεί κανονικά.

Ωρα 20:03 Τώρα βγαίνουν οι παίκτες των δύο ομάδων χωρίς όμως το πρόβλημα με τα φώτα να έχει λυθεί.

Ωρα 20:05 Λύθηκε το πρόβλημα και τα φώτα επανήλθαν κανονικά.

Ωρα 20:10 Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ωρα 20:12 Τρίποντη βόμβα του Σαββουλίδη για την Ορεστιάδα που μειώνει σε 35-34.

Ωρα 20:16 Όπως στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο η Φιλία έχει μπει εντυπωσιακά και 6:13 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου μπήκε μπροστά στο σκορ με 41-35, τάιμ άουτ απο τον προπονητή των Σερρών.

Ωρα 20:22 Νεο τρίποντο του Σαββουλίδη που δίνει διαφορά 8 πόντων για την Φιλία(47-39).

Ωρα 20:27 Διαβάστε το ρεπορτάζ του αγώνα του Αστέρα Καβάλας με την Θύελλα Φερών συν φωτογραφίες του αγώνα και τις εξέδρας ΕΔΩ.

Ωρα 20:28 Τρίποτνο του Σαρηγιαννίδη στο τελευταίο λεπτό και 52-44 μπροστά η Φιλία.

Ωρα 20:29 Άμεση απάντηση απο τους παίκτες των Σερρών που στην εκπνοή με τρίποντο του Αναστασιάδη μειώνουν σε 47-52 3′ δεύτερα για το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ωρα 20:30 Τέλος τρίτης περιόδου. ΑΟ Σερρών – Φιλία Ορεστιάδας 47-52

Ωρα 20:31 Ξεκινά η τέταρτη περίοδο οπού θα ξεκαθαρίσει ποιός θα είναι ο αντίπαλος του Αστέρα Καβάλας στον τελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ωρα 20:37 Βγάζει τρομερά ψυχικά αποθέματα η ομάδα της Ορεστιάδας που 6:29 πριν το τέλος του αγώνα παίρνει διψήφια διαφορά απο την αντίπαλο της, και πλέον προηγείται με 59-47 και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Ωρα 20:42 Εύστοχος σε δύο βολές ο Σαββουλίδης που διαμορφώνει το σκορ 63-47 4:26 πριν το τέλος υπέρ της Φιλίας.

Ωρα 20:44 Ακόμη δύο εύστοχες βολές απο τον Σαββουλίδη και 65-47 για την Φιλία που είναι αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό.

Ωρα 20:47 Τάιμ άουτ θα καλέσει ο προπονητής των Σερρών βλέποντας την ομάδα του να χάνει με 66-51 2:38 πριν το τέλος του αγώνα.

Ωρα 20:53 Με δύο βολές του Εμμανουήλ οι Σερραίοι μειώνουν σε 56-96, 2:05 πριν το τέλος.

Ωρα 21:00 Τέλος αγώνα. Στον μεγάλο τελικό η Φιλία Ορεστιάδας που μετά τους Νέους ΑΕ Κομοτηνής και Ασπίδας Ξάνθης θα ξεπεράσει το εμπόδιο και του ΑΟ Σερρών και θα είναι η ομάδα που μαζί με τον Αστέρα Καβάλας θα παλέψουν για τον τίτλο στην αναμέτρηση που θα γίνει στην Κομοτηνή. ΑΟ Σερρών – Φιλία Ορεστιάδας 56-71.

Ωρα 21:05 Κάπου εδώ ολοκληρώνεται το σημερινό μας Live σας ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας μέχρι αυτή την ώρα, θα ακολουθήσει σε επόμενη ανάρτηση το ρεπορτάζ του αγώνα της Φιλίας Ορεστιάδας με τον ΑΟ Σερρών με αρκετές φωτογραφίες…