ΕΚΑΣΑΜΑΘ: “Αυτοκτόνησε” η Ασπίδα στο ντέρμπι του πρωταθλήματος κορασίδων

Αν και βρισκόταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Ασπίδα Ξάνθης τελικά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη που θα της έδινε προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ηττήθηκε στην Καβάλα από τους Πάνθηρες με 57-54.

Πλέον η Ασπίδα βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την ομάδα της Καβάλας και για να κατακτήσει την πρώτη θέση του πρωταθλήματος θέλει το απόλυτο τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, αλλά και τουλάχιστον μία ήττα για τους Πάνθηρες. Αξίζει πάντως να αναφέρουμε πως το παιχνίδι ήταν διαφήμιση του μπάσκετ για την κατηγορία και αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την προσπάθεια που έκαναν για τη νίκη.

Η ομάδα της Ξάνθης ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της ομάδας της Καβάλας. Η Ασπίδα προηγήθηκε με 3-11, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με σκορ 6-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να παίρνει και διψήφια διαφορά (16-26), δείχνοντας ότι ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, με το 21-29 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες έφεραν τα πάνω κάτω. Με ένα σερί 16-4 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 37-33, όμως με δικό της σερί 0-10 η Ασπίδα αντέδρασε και πέρασε μπροστά ξανά με 37-43, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 39-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ασπίδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 41-48, όμως οι Πάνθηρες αντέδρασαν ξανά και με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 49-48 και την Ασπίδα να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 49-52. Εκεί 8 συνεχόμενοι πόντοι από την Γιαχολάρι έκαναν το σκορ 57-52, με την Ασπίδα να μειώνει απλά στο τελικό 57-54. Πάντως η Ασπίδα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή και να περάσει στο σκορ, καθώς στο 54-52 και με την επίθεση δική της είδε την Μαμαλίγκατζη να κάνει βήματα.

Δεκάλεπτα: 6-12, 21-29 (ημίχρονο), 39-43, 57-54 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ανεστάκης, Σαρόγλου Χρ.

ΠAΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Καρατσομπάνης): Παυλίδου 12, Κερανοπούλου 18, Λουλούδη, Στίλλο, Γιαχολάρι 19 (4), Παπουτσή 8, Μουλάλι, Συροπούλου, Σεϊτανίδου, Τζιούτζια.

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά 8 (2), Παυλάκη 10, Κουτρουβέλη 7, Χειμαριώτη, Αντικουλάκη, Εμβέρ Σουλεϊμάν, Χατζή Χαλήλ 3, Μαμαλίγκατζη 26 (2), Ιμπραήμογλου, Μπονόβα, Μουσένκου, Δημαρχοπούλου.