Photos: 50 κλικ από το συγκλονιστικό ματς του Εθνικού με τον Παναθηναϊκό στον Έβρο

Ο ανανεωμένος μετά την έλευση του Νικολά Μιγιαήλοβιτς αλλά και του Φόγιερ Εθνικός Αλεξανδρούπολης παραλίγο να πετύχει μια επική ανατροπή απέναντι στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά οι πράσινοι έχοντας μάθει από το πάθημα της Ορεστιάδας, κατάφεραν να φύγουν νικητές από το «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» στο μεγάλο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική.

Αυτό ήταν το τέταρτο τάι μπρέικ και το τρίτο που κερδίζει ο Παναθηναϊκός ο οποίος παράλληλα πανηγύρισε την 6η νίκη του σε 10 αγώνες που τον φέρνει σε απόσταση βολής από τον Παμβοχαϊκό στην 5η θέση και 4 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση. Αντίθετα, ο Εθνικός έμεινε στην 9η θέσςη της βαθμολογίας, αλλά τουλάχιστον έφτασε τους 10 βαθμούς με τον έναν που κέρδισε.

Ο Εθνικός είχε τρία ματς μπολ στο ται μπρέικ (14-13, 15-14, 16-15). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ούγκο (16-16), ενώ ο σωτήρας του αποδείχτηκε ο Μάκης Κανέλλος που κατέβασε δύο συνεχόμενα μπλοκ, αρχικά με παρτενέρ τον Μαρούλη πάνω στον Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια μαζί με τον Ούγκο πάνω στον Σούλιαγκιτς για το 18-16, παίρνοντας το παιχνίδι μόλις στο πρώτο ματς μπολ που είχε.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και είχε τον έλεγχο με 2-3 πόντους σε όλο το 1ο σετ χάρη στο σερβίς αλλά και τις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Ο Εθνικός επιχείρησε να πλησιάσει προς το τέλος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 2ο σετ οι πράσινοι πήραν από την αρχή μεγάλο προβάδισμα με 11-6 κι εκεί ο Σάκης Μουστακίδης επιστράτευσε τον Μιγιαήλοβιτς. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 16-9 αλλά ο Εθνικός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει στον πόντο 24-23 και τελικά ο Σιμεούνοφ λύτρωσε την ομάδα του για το 25-23.

Παρά την κακή ψυχολογία, ο Εθνικός κατάφερε να αντιδράσει. Στο 3ο σετ ο Μιγιαήλοβιτς ξεκίνησε βασικός και ο Βλαχόπουλος στη θέση του Κασαμαπαλή. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι με +5 (16-11) αλλά ο Εθνικός με το φλοτ σέρβις και με τον εκπληκτικό Τουράνιανιν ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ισοφάριση. Η κατάκτηση του 3ου σετ με τους εκπληκτικούς Φόγιερ, Σούλιαγκιτς έβαλε τον Εθνικό στον αγώνα και πήρε το σετ με 25-22.

Άγρια ομορφιά είχε και το 4ο σετ με τον Παναθηναϊκός να ξεφεύγει πάλι 16-14, αλλά ο Εθνικός με εντυπωσιακό σερί 6-0 κατάφερε να γυρίσει το σετ και να οδηγήσει το ντέρμπι στο τάι μπρεικ. Εκεί  ο Εθνικός είχε συνέχεια προβάδισμα, προηγήθηκε και με 11-8, έχασε τρία ματς μπολ αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ του Κανέλλου πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Εθνικού. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους 67 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Τσεπκινλης
Τα σετ: 2-3 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18) σε 132΄
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/3 επ, 38% υπ 19% άριστες), Φόγερ 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 62% υπ -43% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (18/46 επ, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 15 (0/13 επ, 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 7 (3/7 επ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 78% υπ – 67% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 13 (13/20 επ, 77% υπ – 38% άριστες), Βλαχόπουλος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Ούγκο 30 (21/35 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ -40% άριστες), Φερέιρα 21 (18/41 επ, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (12/24 επ, 4 μπλοκ, 55% υπ – 23% άριστες), Κανέλλος 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Παναταλέον 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% – υπ 43% άριστες), Ρούσσης, Μπέλος 2 (2/2 επ), Σαμαντάς.
ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ THRAKISPORTS