Β Εθνική Ανδρών: Επίδειξη δύναμης των Κυκλώπων απέναντι στους Μακεδόνες

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου της Β Εθνικής Ανδρών, όπου επιβλήθηκαν άνετα των Μακεδόνων στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” με 43-16.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, καθώς ήδη πριν από την συμπλήρωση του 8ου λεπτού προηγήθηκαν με 6-1, με την ομάδα των Μακεδόνων να καταφέρνει να σημειώσει μόλις ένα τέρμα σ’ αυτό το διάστημα, δείγμα της διαφοράς ποιότητας αγωνιστικά των δύο συλλόγων, καθώς και της σωστής αμυντικής τακτικής των Κυκλώπων.

Στο 15′ του παιχνιδιού η διαφορά στο σκορ έφτασε στα 9 γκολ, 14-5, ενώ όσο περνούσε η ώρα οι Εβρίτες βελτίωναν ακόμα περισσότερο την επιθετική  τους λειτουργία και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χαραλάμπακη και Θεοδώρου έφτασαν να προηγούνται με 24-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

Αξίζει όμως να επισημανθεί πως οι φιλοξενούμενοι για τα τελευταία 5 λεπτά του πρώτου μέρους  αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας του μικροτραυματισμού του Μπαχά Γ.-Φ. στη μύτη, καθώς δεν είχαν αλλαγές στον πάγκο, αφού στην αποστολή του αγώνα ήταν μόνο 7 αθλητές.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τον προπονητή των Κυκλώπων να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του και τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα 28-11 στο 40ο λεπτό και 36-12 στο 50′, ενώ ο χειροσφαιριστής που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους Μακεδόνες ήταν ο Χαραλαμπίδης, παίζοντας εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις, βοηθώντας την ομάδα του να σημειώσει εύκολα τέρματα.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 43-16 και τους Κύκλωπες να πανηγυρίζουν μια εντυπωσιακή σε έκταση νίκη, δίνοντας παράλληλα το έναυσμα για ανάλογες εμφανίσεις και στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Σιορίκης – Παντελής

Πεντάλεπτα: 4-0, 9-2, 14-5, 17-6, 21-8, 24-11 (ημίχρονο), 25-11, 28-11, 32-12, 36-12, 39-15, 43-16 (τελικό αποτέλεσμα)

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Δ. Αργυρούδης): Ξανθόπουλος 1, Καραβασίλης Χ. 4, Κωστόπουλος Ι. 5, Ντιγκλίδης 3, Κωστόπουλος Β. 2, Ξηρόπουλος, Σέλκος 4, Χαραλαμπάκης 5, Καραβασίλης Δ., Λιόντος 1, Δρίτσικας 2, Χαραλαμπίδης 7, Νικόπουλος, Θεοδώρου 9, Ταρές

Μακεδόνες (-): Μπαχάς Γιάννης 7, Μπαχάς Γ.-Φ., Μαστιχίδης, Ματζούνης 5, Καπνόπουλος, Φουφούλης 1, Κουκουβίνος 3