Ήττα στο Ζηρίνειο με 3-0 και τέλος σεζόν στην όγδοη θέση για την “λαβωμένη” Ορεστιάδα

Με εύκολη ήττα με 3-0 σετ από την Κηφισιά, η Ορεστιάδα των πολλών απουσιών ολοκλήρωσε την παρουσία της στην φετινή σεζόν καταλαμβάνοντας ανεξαρτήτως των άλλων αποτελεσμάτων την όγδοη θέση στο πρωτάθλημα της Volley League.

Από την πλευρά τους, οι κυανόλευκοι της Κηφισιάς περιμένουν τον αντίπαλό τους στα πλέι οφ για την κατάληψη της πέμπτης ή έκτης θέσης, από τον αγώνα Εθνικού – Παμβοχαϊκού που διεξάγεται τη Μεγάλη Τετάρτη.
Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν εύκολα με 3-0 (25-17, 25-22, 25-15)του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας εκμεταλλευόμενοι το πλεονέκτημα έδρας που είχαν και διατηρώντας το και για το ματς που θα κρίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο..

Με όπλο τους το πολύ καλό μπλοκ αλλά και τους Ρουμελιωτάκη και Φερέρα σε καλή μέρα, οι Αθηναίοι των βορείων προαστίων πήραν εύκολα τη νίκη αφού οι ακρίτες των αρκετών απουσιών (Ποτολίδη, Βλασακίδη, Διαμαντίδη) ουσιαστικά ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο δεύτερο σετ όταν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στο πρώτο σετ Κηφισιά και Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας ήταν μαζί στο σκορ εναλλασσόμενοι στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6-4, οι ακρίτες να ισοφαρίζουν σε 7-7 και 8-8. Οι «κυανόλευκοι» όμως από το 10-9 με συνεχόμενα μπλοκ έκαναν το 13-9 και λίγο αργότερα το 15-10 με νέο στοπ του Σουλτανόπουλου στον Λούνα.

Με την διαφορά υπέρ της η Κηφισιά φρόντισε εύκολα να κάνει το 20-13 και με τον Σουλτανόπουλο σε νέο μπλοκ απέναντι στον Βραζιλιάνο διαγώνιο των «πράσινων» το 23-15. Χωρίς πρόβλημα η Κηφισιά έκανε ο 25-17 με τον Ρουμελιωτάκη και απέκτησε το προβάδισμα με 1-0.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ προηγούμενη με 4-1 όμως ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας προσπέρασε με 4-5 και με δύο συνεχόμενους άσους του Ριζόπουλου έκανε το 6-8 και 7-9. Με τους Σουλτανόπουλο και Παπαγγελόπουλο η Κηφισιά ισοφάρισε σε 9-9 και 10-10, ενώ Γιοβάνοβιτς και Ρουμελιωτάκης έφεραν το 12-10 για τους «μπλε».

Το λάθος του Λούνα και το μπλοκ του Γιοβάνοβιτς στον Γκιγέρμε ανέβασε την διαφορά στο +4 (14-10) βάζοντας ουσιαστικά τίτλους τέλος στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν την διαφορά κάνοντας το 16-12 και το 7-13.Δύο συνεχόμενοι πόντοι του ΑΟΟ μείωσαν σε 17-15 το σκορ, το μπλοκ του Γκιγέρμε έφερε το 18-17, ενώ οι λάθος θέσεις στους γηπεδούχους, έφερε τους «πράσινους» στο 18-18.

Με αποτελεσματικές επιθέσεις οι δύο ομάδες έφθασαν στο 20-20 και το 21-21. Κάπου εκεί όμως Φερέρα και δύο διαδοχικά μπλοκ στον Λούνα έκαναν το 24-21, ενώ ο Ισπανός ακραίος της Κηφισιάς έγραψε το 25-22 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά με αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 8-3, ο ΑΟΟ μείωσε σε 8-7 όμως εκ νέου οι «κυανόλευκοι» έκαναν το 13-17 και το 16-10 βάζοντας τέλος σε κάθε πρόθεση των φιλοξενούμενων να ξαναμπούνε στον αγώνα. Παρά την διαφορά οι “πράσινοι” μείωσαν σε 17-12 και 18-13.

Με το μπλοκ να λειτουργεί στον ίδιο ρυθμό και με τους Ρουμελιωτάκη, Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά έφθασε στο 20-14 και το 22-15 για να τελειώσει την αναμέτρηση με το 25-15 που έκανε το 3-0. Έτσι η Ορεστιάδα τερμάτισε οριστικά στην όγδοη θέση (δεν γίνεται αγώνας για τις θέσεις 7-8) ενώ η Κηφισιά περιμένει τον αντίπαλο από το Εθνικός-Παμβοχαϊκός για τις θέσεις 5-6.