Επτά μετάλλια στη Νάουσα για δύο δελφινάκια του Κότινου Αλεξανδρούπολης

Με επτά μετάλλια στις αποσκευές τους επέστρεψαν τα δύο δελφινάκια του Α.Σ. ΑμεΑ «Κότινος» από την 9η Διεθνή συνάντηση Κολύμβησης ΑμεΑ, στη Νάουσα.

Στους αγώνες συμμετείχαν 122 αθλητές και αθλήτριες από 6 χώρες (Ελλάδα, Κύπρος, Τουρκία, Κροατία, Σερβία, Μαυροβούνιο).

Ο Τηλέμαχος Πανταζίδης κατέκτησε δύο χρυσά στα 400 μ. ελεύθερο (ατομικό ρεκόρ) και 100 μ. πρόσθιο, ένα αργυρό στα 200μ. Μεικτής Ατομικής και δύο χάλκινα μετάλλια στα 50μ. ελεύθερο (ατομικό ρεκόρ) και  100 μ. ελεύθερο.

Η Μαρία Κυριακίδου κατέκτησε ένα αργυρό στα 100 μ. ελεύθερο (ατομικό ρεκόρ), ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο (ατομικό ρεκόρ) και την 5η θέση στα 50 μ. ελεύθερο (με ατομικό ρεκόρ).

Αν και ήταν οι μικρότεροι αθλητές στους αγώνες, για μια ακόμη φορά έκαναν περήφανους τους προπονητές, τις οικογένειές τους και τους φίλους τους.

Με τις επιδόσεις τους υπόσχονται ανάλογες επιτυχίες και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ 2015, που θα γίνει τον προσεχή Μάιο στην Αθήνα.