LIVE από τα Πηγάδια ο τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης: Ηρακλής Ζυγού – Ορφέας 5-4 (πεν, 0-0 κ.α. και παρ)

Μεταδίδει από το Skoda Xanthi Arena ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον τελικό του 37ου Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης ανάμεσα σε Ηρακλή Νέου Ζυγού και Ορφέα Puma Ξάνθης. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Skoda Xanthi Arena και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μεγάλος τελικός σήμερα για την ανάδειξη του κυπελλούχου της ΕΠΣ Ξάνθης και για τις επόμενες ώρες θα είμαστε μαζί σας για να σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό όσα θα συμβούν στην σημαντική αυτή αναμέτρηση, που φιλοξενείται στο κεντρικό γήπεδο των εγκαταστάσεων της Skoda, στα Πηγάδια.

Ωρα 15:30 Τον δέκατο τίτλο της ιστορίας του διεκδικεί ο Ορφέας Ξάνθης, που μετέχει σε τελικό για 13η φορά. Είναι ο πολυνίκης του θεσμού  με 9 κατακτήσεις. Σε αντίθεση με τον Ορφέα, στον πρώτο τελικό της ιστορίας του μετέχει ο Ηρακλής Ζυγού

Ωρα 15:33 Με 20άδα κατεβαίνει για τον τελικό η αποστολή του Ηρακλή Ζυγού από τον Γιάννη Δημητριάδη, αλλά σε αυτήν έχουν προστεθεί δέκα παίκτες που θα είναι στην αποστολή τιμής ένεκεν. Αναλυτικά η αποστολή του Ηρακλής Ζυγούγια τον τελικό:  Γιώργος Ζλατίνης, Παρης Ναθαναηλιδης, Ιωφήφ Τσαντίδης, Κώστας Γότσης, Απόστολος Τσαβδαρίδης, Θεόδωρος Ιωσηφίδης, Δημήτρης Τερζανίδης, Κώστας Κελέσης, Κώστας Ευθυμιάδης, Γιώργος Τσακιράκης, Παναγιώτης Αρσενίου, Βασίλης Κοκκαλίδης, Σωτήρης Δέλτσος, Γρηγόρης Βαρσάμης, Τσακίρ Σουλεϊμάνογλου Τζέμ, Κυριάκος Κωφίδης, Γιώργος Κριεζής, Άγγελος Χασιώτης, Λάζαρος Καλτσίδης και Δημήτρης Βούλκος.

Ωρα 15:36 Με 19 παίκτες θα παραταχθεί στον μεγάλο τελικό Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Ξάνθης ο Ορφέας Ξάνθης, με τους Μάκη Μπογιατίδη και Καντουχάρ Ερσάν, που αποτελούν το προπονητικό δίδυμο, να παίρνουν στην αποστολή όλους τους ετοιμοπόλεμους ποδοσφαιριστές τους. Αναλυτικά η αποστολή του Ορφέα: Κισά Ομέρ Κοράι, Γιάννης Ζώης, Γιώργος Μαυρόπουλος, Λάζαρος Μαυρόπουλος, Χακή Τζαμπάζ Χαλήλ, Βασίλης Μαλαδένης, Κίμων Παπαδιώτης, Καρά Αλή Ονούρ, Μιχάλης Δημητρίου, Παναγιώτης Μυγγίδης, Βασίλης Καραγκιόζης, Κυριάκος Κετσιεμενίδης, Νίκος Μόσχος ,Μουτούς Τζοσκούν, Χίντ Ιμέρ, Ιορδάνης Ξανθόπουλος, Μουμίνογλου Τουγιάλ, Γιάννης Καραγκιόζης και Γιάννης Παπαβασιλείου.

Ωρα 15:41 Διαιτητής το αγώνα είναι ο Ευάγγελος Κιοτζένης, αξιολογημένος για αγώνες Football League, με βοηθούς τον διεθνή Χασάν Κούλα και τον Θανάση Βασίλα, ενώ τέταρτος είναι ο Χριστόδουλος Μπουραζάνης.

Ωρα 15:45 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για τον Ηρακλή ο Γιάννης Δημητριάδης έχει επιλέξει τους: Ζλατίνη, Τσαντίδη, Γότση, Τσαβδαρίδη, Ιωσηφίδη, Ευθυμιάδη, Κριεζή, Τσακιράκη, Τσακίρογλου Τζέμ, Χασιώτη και Κωφίδη.

Ωρα 15:48 Για τον Ορφέα  οι Μάκης Μπογιατζίδης και Ερσάν Καντουχάρ επέλεξαν τους: Κισά Ομέρ, Μαυρόπουλο, Χακή Τσαμπάζ, Μαλαδένη, Παπαδιώτη, Κετσιεμενίδη, Καραγκιόζη Β., Μόσχο, Ξανθόπουλο, Καραγκιόζη Γ. και Μουμίνογλου Τουγιάλ

Ωρα 15:50 Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει εδώ και λίγα λεπτά το ζέσταμά τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ωρα 15:53 Ας δούμε την πορεία του τυπικά γηπεδούχου Ηρακλή Ζυγού μέχρι τον τελικό. Στην Α’ φάση απέκλεισε με σκορ 4-2 τον Εχίνο, στη Β’ φάση με 2-0 τον Εθνικό Κιμμερίων, στη Γ’ φάση τον Κεραυνό με 2-0 ενώ στα ημιτελικά επιβλήθηκε με συνολικό σκορ 4-0 ,1-0 εντός και 0-3 εκτός, του Ερμή Μάνδρας.

Ωρα 15:55 Από την άλλη πλευρά ο Ορφέας Ξάνθης επικράτησε στην Α’ φάση της Κεσσάνης Ερασμίου με 7-0, στη Β’ φάση δεν αγωνίστηκε, στη Γ’ φάση κέρδισε με 2-0 τη Δόξα Μυρωδάτου και τέλος στα ημιτελικά απέκλεισε με συνολικό σκορ 4-1, ήττα με 1-0 εκτός και νίκη με 4-0 εντός, τον Άρη Αβάτου.

Ωρα 16:00 Είμαστε μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα και η προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο συνεχίζεται αμείωτη.

Ωρα 16:10 Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το τελετουργικό με ομιλητή τον Πρόεδρο της Επιτροπής του Πρωταθλήματος-Κυπέλλου, Αντώνη Κουτσουρλή, να καλωσορίζει το κοινό.

Ωρα 16:12 Μικρός χαιρετισμός του προέδρου της ΕΠΣ Ξάνθης, Γιώργου Πανίδη.

Ωρα 16:15 Ξεκίνησαν οι βραβεύσεις. Αρχικά η ομάδα του Ηρακλή Ζυγού βραβεύει τους: Σίμο Καλπάκη, Κώστα Τερζανίδη και Παύλο Σιδηρόπουλο.

Ωρα 16:17 Από την πλευρά του Ορφέα βραβεύονται οι: Γεώργιος Χατζημωισιάδης (παράγοντας), Σταύρος Ναθαναηλίδης (παράγοντας), Παύλος Φουρλακίδης, Θανάσης Καριώτης, Στράτος Δημητρόγλου και Χαράλαμπος Ζυγρίδης.

Ωρα 16:19 Βραβεύεται ακόμη ο μεγαλομέτοχος του Ορφέα Μπάμπης Χατζημεστής από παλαίμαχους της ομάδας.

Ωρα 16:21 Σε λίγα λεπτά ξεκινάει ο μεγάλος τελικός της ΕΠΣ Ξάνθης. Παρόντες είναι και αρκετοί άνθρωποι του τοπικού ποδοσφαίρου.

Ωρα 16:25 Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο συνοδευόμενοι από παιδιά των ακαδημιών.

Ωρα 16:29 Όλα έτοιμα για την έναρξη του 37ου τελικού της ΕΠΣ Ξάνθης.

1′ Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός.

2′ Πιέζει από νωρίς ο Ορφέας, έχοντας κερδίσει κόρνερ το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.

6′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του ματς για τις δύο ομάδες.

11′ Οι παίκτες του Ορφέα έχουν μέχρι τώρα περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους προσπαθώντας να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία.

14′ Πρώτο καλό σουτ για τον Ορφέα Ξάνθης από τον Ξανθόπουλο με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.Μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Ηρακλή με τη δεύτερη προσπάθεια.

19′ Πρώτο κόρνερ και για τον Ηρακλή Ζυγού. Μπλοκάρει ο Κισά Ομέρ εύκολα.

20′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή Ζυγού με κεφαλιά του Χασιώτη την οποία απέκρουσε θεαματικά ο Κισά Ομέρ.

25′ Κανένα κέρδος για τον Ορφέα από το τρίτο κόρνερ που κέρδισε στο ματς.

27′ Ο αγώνας έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό τα τελευταία λεπτά με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

35′ Χωρίς τη μεγάλη φάση τα τελευταία λεπτα του αγώνα, κυριαρχεί ένα παιχνίδι κέντρου για τις δύο φιναλίστ.

39′ Ο Παπαδιώτης προλαβαίνει τον Κωφίδη που έβγαινε στην αντεπίθεση και παραχωρεί το κόρνερ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο.

Τέλος του πρώτου μέρους. Ηρακλής Νέου Ζυγού – Ορφέας Ξάνθης 0-0

Επιστροφή σε λίγα λεπτά για το δεύτερο ημίχρονο.

Υπό το φως των προβολέων θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο ημίχρονο.

Κατάμεστη η οικογενειακή κερκίδα του γηπέδου της Skoda Ξάνθη με έντονη την παρουσία μικρών παιδιών.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγή για κάποια από τις δύο ομάδες.

51′ Από μία καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

53′  Κεφαλιά του Τζαμπάζ Χαλήλ ύστερα από φάουλ του Ξανθόπουλου περνά μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζλατίνη.

59′ Πρώτη αλλαγή στο ματς για την ομάδα του Ορφέα Ξάνθης. Τη θέση του Κετσιεμενίδη στον αγωνιστικό χώρο παίρνει ο Χιντ Ιμέρ.

63′ Από χαμηλή σέντρα του Τουγιάλ ο Μαυρόπουλος χάνει μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά με 1-0 τον Ορφέα αφού δεν κατάφερε καν να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

68′ Και δεύτερη αλλαγή για τον Ορφέα Ξάνθης με τον Τζαμπάζ Χαλήλ να παραχωρεί τη θέση του στον Μυγγίδη.

70′ Ο Τσακιράκης βγαίνει από το γήπεδο και μπαίνει ο Δέλτσος για τον Ηρακλή Ζυγού.

74′ Δεύτερη αλλαγή και για τον Ηρακλή Ζυγού με τον Αρσενίου να παίρνει τη θέση του Τσακήρ Σουλειμάν Τζεμ.

77′ Οι δύο ομάδες γίνονται περισσότερο προσεκτικές όσο πλησιάζουμε στο τέλος του αγώνα και το ενδεχόμενο της παράτασης γίνεται  ορατό.

79′ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα για τον Ευθυμιάδη, τον αρχηγό του Ηρακλή.

84′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή να κάνει το 1-0 με τον Κριεζή ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή.

87′ Άγρια ομορφία έχει αποκτήσει το ματς στα τελευταία λεπτά με έντονο ρυθμό.

90′ Φανταστική φάση με τον Ορφέα να χάνει διπλή ευκαιρία μετά από κόρνερ.

90′ Πρώτη κίτρινη για τον Ορφέα με τον Μόσχο να την αντικρίζει.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του αγώνα.

Τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο τελικός θα κριθεί στην παράταση ή στη διαδικασία των πέναλτι. Ηρακλής Νέου Ζυγού – Ορφέας Ξάνθης 0-0

91′ Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της ημίωρης παράτασης.

91′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ορφέα. Ο Μουτούς Τζοσκούν μπαίνει στη θέση του Κίμωνα Παπαδιώτη.

97′ Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής στην παράταση.

103′ Πολλές οι διακοπές στον αγώνα λόγω της κούρασης των παικτών.

105′ Ένα λεπτό ο επιπρόσθετος χρόνος για το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης χώρις κάτι το αξιοσημείωτο.

106′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

109′ Ως οφσάιντ ακυρώνεται από τον επόπτη  το γκολ με προβολή του Ξανθόπουλου.

113′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Κριεζή να μην καταφέρνει να νικήσει με πλασέ τον Κισά Ομέρ.

115′ Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Σωτήρης Δέλτσος ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα στον Τουγιάλ του Ορφέα.

120′ Ο τέταρτος διαιτητής δείχνει ότι θα υπάρξουν δύο λεπτά καθυστερήσεις.

120′ Τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή Ζυγού με τον Κοκκαλίδη να αντικαθιστά τον Αρσενίου.

120′ Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργο Κριεζή του Ηρακλή Ζυγού.

Λήξη και του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης. Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η διαδικασία των πέναλτι. Ηρακλής Νέου Ζυγού – Ορφέας Ξάνθης 0-0

Τα πέναλτι θα εκτελεστούν στο τέρμα που βρίσκεται μπροστά από την κερκίδα των φιλοξενουμένων.

Η ομάδα του Ορφέα θα εκτελέσει πρώτη πέναλτι και ακολουθεί ο Ηρακλής.