Η Κηφισιά γκρέμισε από την κορυφή τον Ολυμπιακό και πέταξε εκτός τετράδας τον Εθνικό

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Κηφισιά στο παιχνίδι που έκλεισε την 19η αγωνιστική της Volley League που επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού, αφήνοντας μόνο πρώτο τον ΠΑΟΚ και προσπερνώντας τον Φοίνικα Σύρου και τον Εθνικό, ο οποίος παρά τη νίκη του στο ντέρμπι του Έβρου στην Ορεστιάδα έπεσε εκτός τετράδας καθώς δεν ευνοείται στην ισοβαθμία.

Η ομάδα των βορείων προαστίων διατήρησε το εντός έδρας αήττητο πετυχαίνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη επί του πρωταθλητή. Πλέον μένουν μόλις άλλες τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας και ο ΠΑΟΚ απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ ο Εθνικός παρά τη νίκη του έμεινε πέμπτος, αλλά έχει εντός έδρας να παίξει και με την Κηφισιά και με τον Φοίνικα.

Από την άλλη ο ΑΟ Ορεστιάδας μπλέκει πλέον  σε περιπέτειες μετά την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του  στο ντέρμπι του Έβρου, αν και ευτυχώς για αυτόν  η διαφορά παρέμεινε στους τρεις πόντους υπέρ των εβριτών, αφού ο Αρης ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκο που βλέπει και αυτός τετράδα.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχωρίζουν οι νίκες του Φοίνικα επί του ΠαμβοχαΪκου και της Λαμίας επι της ΑΕΚ (δύσκολα η ομάδα του Ανδρεάδη να γλιτώσει τον υποβιβασμό, έστω και στα πλέι άουτ). Επίσης, ο ΠΑΟΚ πέρασε εύκολα από τη γειτονική Τούμπα νικώντας τη ΜΕΝΤ και πέρασε προσωρινά μόνος στην κορυφή περιμένωντας τον αγώνα τοης Δευτέρας του Ολυμπιακού με τη Κηφισιά (αγώνας που ενδιαφέρει τον Εθνικό που θέλει νίκη των Πειραιωτών).