Με δύο ασίστ του (κορυφαίου) Τορο η Ρόμα πέταξε τη Φέγενορντ! Όλα τα αποτελέσματα

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Με δύο ασίστ του Βασίλη Τοροσίδη, η Ρόμα νίκησε 2-1 μέσα στο «Ντε Κούιπ» του Ρότερνταμ την Φέγενορντ μετά από ένα εξαιρετικά επεισοδιακό ματς που διακόπηκε επί ένα 10λεπτο στο β’ μέρος λόγω ρίψης πολλών αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς της γηπεδούχου και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League, καθώς το πρώτο ματς στη Ρώμη είχε τελειώσει 1-1.

Οι «τζαλορόσι» είχαν ευκαιρία στο 15’ με την ελάχιστα άστοχη κεφαλιά του Τότι ενώ ο καπιτάνο της φιλοξενούμενης ομάδας είχε και δοκάρι τρία λεπτά μετά με βολίδα. Το 0-1 έγινε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το πλασέ του Λιάιτς μετά την πάσα του Τοροσίδη, που ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα καλύπτοντας το δεξί άκρο και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα σύμφωνα με τους ιταλούς δημοσιογράφους.

Στο 54’ ο Βρέντε είδε απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή για σκληρό φάουλ στον Μανωλά για να ακολουθήσει βροχή αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς της γηπεδούχου με αποτέλεσμα ο Γάλλος διαιτητής της αναμέτρησης Κλερμάν Τουρπέν να διακόψει το παιχνίδι και να στείλει τις δύο ομάδες  στα αποδυτήρια.

Μετά από 10λεπτη διακοπή το ματς ξανάρχισε  με τους γηπεδούχους να φθάσουν σχεδόν άμεσα (57’) στην ισοφάριση με το σου του Μανού. Με εκείνο το αποτέλεσμα οι δυο ομάδες θα οδηγούνταν σε παράταση, αλλά κάτι τέτοιο δεν χρειάστηκε. Δύο λεπτά μετά αποβλήθηκε ο αναπληρωματικός  γκολκίπερ Μούλντερ  για ανάρμοστη συμπεριφορά και στο  60’ γράφτηκε το 1-2 με σουτ του Ζερβίνιο, που και αυτός δέχτηκε την ασίστ από τον Βασίλη Τοροσίδη!

Ο Ξανθιώτης άσος ήταν ο man of the match.  Ακολούθησε νέος βομβαρδισμός του αγωνιστικού χώρου από αντικείμενα με τα περισσότερα να πέφτουν κοντά στον γκολκίπερ της ομάδας της Ρώμης. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν  ορισμένες εξαιρετικές ευκαιρίες αλλά απέτυχαν να τις αξιοποιήσουν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση η Ρόμα.

Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν και οι πέντε ιταλικές ομάδες, αφού και ι Φιορεντίνα απέκλεισε την Τότεναμ και η Ιντερ την Σέλτικ και η Τορίνο την Μπιλμπάο και η Νάπολι την Τραμζοσπόρ. Το μεγάλο αποτέλεσμα της βραδιάς ήταν η πρόκριση στα πέναλτι της Μπεσίκτας επί της Λίβερπουλ. Επίσης, χωρίς να δεχτεί τέρμα ούτε στον επαναληπτικό, προκρίθηκε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Γιούρι Λοντίγκιν.

Τέλος, ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από την συνέχεια του Europa League καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος στο Καραϊσκάκη 2-2 με την Ντνίπρο. Οι Ουκρανοί προκρίθηκαν στους 16 για πρώτη φορά στην ιστορία τους ενώ το αρνητικό για το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα ο πρωταθλητής της επόμενης χρονιάς (για την σεζόν 2016-2017) θα δίνει προκριματικά για να προκριθεί στους ομίλους.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των ρεβάνς των “32”:

Ζενίτ – Αϊντχόφεν 3-0 (29′ και 67′ Ροντόν, 48′ Χουλκ) [1-0]

Ντινάμο Μόσχας – Άντερλεχτ 3-1 (47′ Κολζόβ, 64′ Γιουσούποβ, 95′ Κουράνι / 28′ Μίτροβιτς) [0-0]

Γκλάντμπαχ – Σεβίλλη 2-3 (19′ Γκρανίτ Τζάκα, 29′ Τοργκάν Αζάρ / 8′ αυτ. Στραντσλ, 26′ και 79′ Βιτόλο) [0-1]

Λέγκια – Άγιαξ 0-3 (11′ και 43′ Μίλικ, 13′ Φίρχεφερ) [0-1]

Ντινάμο Κιέβου – Γκινγκάμπ 3-1 (31′ Τεοντόρτσικ, 46′ Μπουγιάλσκι, 75′ πέν. Χούσεβ / 66′ Μαντάν) [1-2]

Ζάλτσμπουργκ – Βιγιαρεάλ 1-3 (18′ Τζούριτσιν / 33′ και 76′ Βιέτο, 79′ Ζιοβάνι ντος Σάντος) [1-2]

Μπεσίκτας – Λίβερπουλ 1-0 [5-4 πέν.] (73′ Αρσλάν) [0-1]

Φιορεντίνα – Τότεναμ 2-0 (54′ Μάριο Γκόμεθ, 72′ Σαλάχ) [1-1]

Ίντερ – Σέλτικ 1-0 (88′ Γκουαρίν) [3-3]

Έβερτον – Γιούνγκ Μπόις 3-1 (25′ πέν. και 30′ Λουκακού, 42′ Μιραλάς / 13′ Σανογκό) [4-1]

Μπριζ – Όλμποργκ 3-0 (11′ Βίκτορ Βάθκεθ, 64′ Ουλαρέ, 74′ Εμ’Μπομπό) [3-1]

Μπιλμπάο – Τορίνο 2-3 (44′ Ιραόλα, 61′ Ντε Μάρκος / 16′ πέν. Κουαλιαρέλα, 45’+2 Μάξι Λόπες, 67′ Νταρμιάν) [2-2]

Σπόρτινγκ – Βόλφσμπουργκ 0-0 [0-2]

Ολυμπιακός – Ντνίπρο 2-2 (14′ Μήτρογλου, 90′ πέν. Τσόρι Ντομίνγκες / 22′ Φεντέτσκι, 92′ Κάλινιτς) [0-2]

Νάπολι – Τράμπζονσπορ 1-0 (19′ Τζόναθαν ντε Γκουζμάν) [4-0]

Φέγενοορντ – Ρόμα 1-2 (57′ Μανού / 45’+2 Λιάιτς, 60′ Ζερβινιό) [1-1]