Β’ Εθνική: Νίκη ψυχής από την Ασπίδα επί του Παλαμά αφού ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων

Μεγάλη νίκη απέναντι ενός από τους ανταγωνιστές της για την παραμονή πέτυχε η Ασπίδα αφού κατάφερε να ανατρέψει στο τέλος τη μεγάλη διαφορά που έχανε από του Τιτάνες Παλαμά και να κερδίσει ένα χαμένο ματς με 83-78.

Το παιχνίδι από την αρχή του ήταν ντερμπι (17-20 στο 10′) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ μέχρι το 15′ (26-28), αλλά στο σημείο εκείνο οι Τιτάνες έκαναν ένα σερί 0-11 και έκλεισαν το ημίχρονο με 26-39. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα μπήκε αποφασισμένη να τα παίξει όλα για όλα και τα κατάφερε πάιζοντας εκπληκτική άμυνα και έχοντα έναν φοβερό Στεφανίδη μείωσε τη διαφορά στο 25′ στον πόντο 42-43 κάνοντας ένα σερί 16-4.

Ωστόσο οι Θεσσαλοί αντέδρασαν έχοντας και τη βοήθεια των ρέφερι Θεοδώρου και Τσιοπάνου που ξεσήκωσαν τον κόσμο της Ασπίδας και τον κόουτς Ιωαννίδη, να αντεδράσουν και να ξεφύγουν με εννιά με τη λήξη της τρίτης περιόδου (50-59). Η τέταρτη περίοδος επιφύλλασε στους φίλους της Ξάνθης ευχάριστες εκπλήξεις, αφου οι πάιχτες της Ασπίδας με καλή άμυνα και πολλή πάθος μείωσαν αρχικά σε 64-68 και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστα με 74-73 στο 38′ και το κράτησαν μέχρι τέλους παίρνοντας μια μεγάλη και ανέλπιστη νίκη με 83-78.

Κορυφαίος για την Ασπίδα ο Στεφανίδης με 28 πόντους, ενώ του συμπαραστάθηκαν οι Παπανικολάου με 17 και Σταμπουλής με 14 πόντους αντίστοιχα. Τον αγώνα σφύριξαν οι Θεοδώρου και Ν. Τσιοπάνος.

Δεκάλεπτα: 17-20, 26-39 (ημίχρονο), 50-59, 83-78 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 8 (1), Παπαδάκης 2, Γρούδος, Σταμπουλής 14, Στεφανίδης 28 (3), Καραμπέκης, Παπανικολάου 17 (3), Κουμπάνης, Τατάρης 3, Παλλάκης 6, Τσιώγκας 5 (1), Πετς
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Ζαχαρέλης): Ψαρόπουλος 17 (3), Τριανταφύλλου 11 (1), Λίτσο 11 (1), Πανταζής, Kουτίνας 16 (1), Μαλτέσιος 11, Κ. Κουσιάτζας, Φούντας 10 (1), Πελίγκος