Ήττα με κατεβασμένα τα χέρια του (καταπονημένου) ΑΟ Ορεστιάδας στην Κηφισιά

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

– Mε συνοπτικές διαδικασίες ο Α.Ο.Κηφισιάς νίκησε την κουρασμένη από το ταξίδι με το λεωφορείο στην Αθήνα Ορεστιάδα με 3-0 σετ σε αγώνα για την 12η αγωνιστική που έγινε στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς και την άφησε κοντά στη ζώνη των πλέι άουτ .

Η Κηφισιά διατήρησε το αήττητο στην έδρα της στο εφετινό πρωτάθλημα, πήρε την τέταρτη νίκη με σκορ 3-0 σετ και πήρε άτυπη ρεβάνς από τους εβρίτες για την ήττα με 3-2 στην πρεμιέρα του πρώτου γύρου, δηλαδή την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. παράλληλα, σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση ξεπερνώντας τον Εθνικό και δείχνοντας ικανή να παλέψει για κάτι καλύτερο.

Η Ορεστιάδα όπως δείχνει και το σκορ απείλησε μόνο στο 1ο σετ, όσο δηλαδή κράτησε και η υποδοχή της. Τόσο ο Κωνσταντινίδης, όσο και ο Γκιγιέρμε πιέστηκαν από το σερβίς της Κηφισιάς, η υποδοχή χάλασε αφού ο Γιοβάνοβιτς είχε 7 άσσους  και οι «πράσινοι» βγήκαν εκτός ρυθμού. Αν και ο ΑΟΟ ανέτρεψε το 8-5 της Κηφισιάς χάρη στον άσσο και τις δύο επιθέσεις του Λούνα και ένα άουτ του Γιοβάνοβιτς, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-9 και αργότερα με 15-12 ύστερα από τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων, τελικά δεν τα κατάφερε.

Η είσοδος του Φερέρα στη θέση του Κόβαλτσουκ άλλαξε την εικόνα της Κηφισιάς που με σερί 4-0 προσπέρασε με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ενώ το 19-18 για την Κηφισιά που έγινε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς «απαντήθηκε» με επίθεση του Ριζόπουλου και μπλοκ του Ποτολίδη για το 20-19. Η Ορεστιάδα κράτησε για τελευταία φορά το προβάδισμα με 21-20. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε την επίθεση (21-21) και πήγε και στο σερβίς όπου διέλυσε την υποδοχή των ακριτών εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-21 με συνολικό σερί 4-0. Ο Γιοβάνοβιτς έχασε το σερβίς αλλά ο Φερέρα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Με τον «αέρα» της κατάκτησης του 1ου σετ ο Γιοβάνοβιτς μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 6-2. Οι Παπαγγελόπουλος και Φερέρα οδήγησαν την Κηφισιά σε νέο σερί 5-0 για το 16-8 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος (25-16) για το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η είσοδος του Διαμαντίδη στην θέση του Γκιγέρμε δεν διόρθωσε τα προβλήματα στην υποδοχή των «πράσινων» ωστόσο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας κατάφερε να προηγηθεί με 6-7 χάρις την επίθεση του Ριζόπουλου, ενώ το μπλοκ του Ποτολίδη στον Γιοβάνοβιτς έφερε τους «πράσινους» στο 6-8. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πέρασε πάλι μπροστά με 12-10 και η Κηφισιά με δύο άουτ επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς και μία επίθεση του Λούνα προσπέρασε πάλι με 13-12 και η Ορεστιάδα προηγήθηκε για τελευταία φορά 14-13. Μετά τις συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 17-14. Στο 19-17 τα σερβίς του Ρουμελιωτάκη και τα λάθη των φιλοξενούμενων έκριναν το 25-19 και το 3-0 σετ.

Συνολικά οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας , που αμέσως μετά επιβιβάστηκε στο λεωφορείο και αναμένεται να φτάσει πίσω στην Ορεστιάδα μετά από κοπιαστικό ταξίδι το πρωί της Δευτέρας, προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 25-19)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κόβαλτσουκ 2 (1/4 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 33% άριστες), Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 68% υπ – 36% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (11/29 επ, 7 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ – 30% άριστες), Φερρέρα 7 (6/10 επ, 1 άσσος, 83% υπ – 67% άριστες), Όστιν
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 16 (13/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόμσον 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Γκιγιέρμε 3 (3/10 επ, 53% υπ – 37% άριστες), Ποτολίδης 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (6/16 επ, 56% υπ – 56% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ – 32% άριστες), Βλασακίδης, Πεντίδης, Διαμαντίδης 1 (1 μπλοκ, 40% υπ – 40% άριστες).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ