LIVE από τη Φορταλέζα της Βραζιλίας: Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού

Μεταδίδει από το Στάδιο Καστελάο της Φορταλέζα της Βραζιλίας ο Γιάννης Γιαγκίνης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την τρίτη και κρίσιμη αναμέτρηση της Εθνικής Ομάδας στο Μουντιάλ με αντίπαλο την Ακτή Ελεφαντοστού που θα κρίνει την πρόκριση στους 16 και την επόμενη φάση του Μουντιάλ. Ο Γιάννης Γιαγκίνης (ένας από τους ελάχιστους Έλληνες δημοσιογράφους που έχουν παρακολουθήσει από κοντά όλη αυτήν την πορεία της Εθνικής Ομάδας μέχρι την Βραζιλία) βρίσκεται στο “Αρένα Καστελάο”, στην Φορταλέζα, και μεταδίδει όλες τις εξελίξεις από τον μεγάλο αγώνα, με στυλ… θρακικό. Καλή επιτυχία ΕΛΛΑΔΑ!

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις πριν λίγα λεπτά καταφέραμε να φτάσουμε στο στάδιο των 67000 θέσεων!!!

Η μεγάλη ώρα έφτασε! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ψάχνει απόψε στην Φορταλέζα (23:00 ώρα Ελλάδος) το πρώτο της μουντιαλικό γκολ σε αυτή την διοργάνωση, που υπό προϋποθέσεις – αν είναι νικηφόρο το ματς και αν την ίδια ώρα δεν κερδίσει η Ιαπωνία την Κολομβία – θα της χαρίσει την πρόκριση στους «16».

Ωρα 22:23  Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον κρισιμότατο αγώνα της Εθνικής με την Ακτή Ελεφαντοστού, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ.

Ωρα 22:29 Ο ομοσπονδιακός τεχνικός προσανατολίζεται να παρατάξει πάντως την ομάδα ξανά με τον Τόρο στα δεξιά, έχοντας τερματοφύλακα τον Καρνέζη, αριστερά στην άμυνα τον Χολέμπας, και στόπερ τους Παπασταθόπουλο, Μανωλά. Στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν οι Καραγκούνης, Κονέ με τον Μανιάτη ως εξάρι. Αριστερά στην επίθεση μάλλον θα ξεκινήσει ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος αν κρίνουμε από τις τελευταίες δύο προπονήσεις, δεξιά ο Σαλπιγγίδης και στην κορυφή ο Σαμαράς. Σε περίπτωση που ο Σαμαράς προτιμηθεί για το αριστερό άκρο, ο Χριστοδουλόπουλος θα μείνει τελικά στον πάγκο και θα γίνει μάχη για μια θέση (στην κορυφή) από τους Μήτρογλου και Γκέκα.

Ωρα 22:36 Οι Αφρικανοί αναμένεται να αγωνιστούν με τον Μπάρι κάτω από τα δοκάρια. Τον Οριέ ως δεξί μπακ, τον Μποκά αριστερό και το δίδυμο στα στόπερ θα αποτελέσουν οι Μπαμπά και τον Κόλο Τουρέ. Ως αμυντικά χαφ θα παίξουν οι Ντιέ και Τιοτέ, με τον Γιάγια Τουρέ σε ελεύθερο ρόλο. Την τριπλέτα της επίθεσης θα αποτελέσουν οι Καλού, Ζερβίνιο και Ντρογκμπά (ή Μπονί). Εκτός είναι ο τραυματίας Ντιντιέ Για Κονάν και ο τιμωρημένος Ντιντιέ Ζοκορά και σε κακή ψυχολογική κατάσταση τα αδέρφια Τουρέ μετά τον θάνατο του αδερφού τους, αλλά αυτό δεν θα λειτουργηση απαραίτητα αρνητικά για αυτούς και την αφρικανική ομάδα.

Ωρα 22:40 Η εντεκάδα της Εθνικής: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτςη, Καραγκούνης, Κονέ, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος και Σαμαράς.

Ωρα 22:44 Η εντεκάδα της Ακτής Ελεφαντοστού: Μπαρί, Μποκά, Κ. Τουρέ, Καλού, Τιοτέ, Ζερβίνιο, Ντρογκμπά, Οριέ, Γ. Τουρέ, Σερέι, Μπαμπά

Ωρα 22:47 Στον πάγκο για την Εθνική μας είναι οι: Γλύκος,.Καπίνο, Τζαβέλλας, Μόρας, Τζιόλης, Μήτρογλου, Βύντρα, Γκέκας, Φετφατζίδης, Σάμαρης, Ταχτσίδης

Ωρα 22:49 Ενώ για τους Ιβοριανούς στον πάγκο είναι οι: Γκμποχουό, Μαντέ, Ντιαρασούμπα, Μπολί, Ακρά, Μπονί, Γιά, Ντιομαντέ, Γκραντέλ, Ντιακρά, Σιό

Ωρα 22:51 Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Κάρλος Αλφρέδο Βέρα από το Εκουαδόρ.

Ωρα 22:53 Διασκορπισμένοι σε διάφορα σημεία οι Έλληνες, ίσως λιγότεροι από τα άλλα δύο ματς αλλά μάλλον περισσότεροι σε σχέση με τους Ιβοριανούς

Ωρα 22:59 Μόλις ακούσαμε τους Εθνικούς Ύμνους, πρώτα της Ελλάδας, και όλα είναι έτοιμα για το μεγάλο παιχνίδι!!!

1′ Έναρξη του αγώνα με καταπληκτική ατμόσφαιρα με τους χιλιάδες βραζιλιλάνους να κάνουν “όλα” στο γήπεδο

3′ Επικίνδυνη σέντρα του Τιοτέ με τη μπάλα να φεύγει άουτ

9′ Πολύ ωραία επέμβαση του Μανωλά σε κόρνερ πάνω στον Ζερβίνιο

12′ Δυστυχώς νωρίς η πρώτη αλλαγή για την Ελλάδα, στη θέση του Κονέ ο Σάμαρης

13′ Επικίνδυνη σέντρα του Τουρέ με τον Καρνέζη να μπλοκάρει ωραία

14′ Πολύ ωραία προσπάθεια της Εθνικής με τον Τοροσίδη να βγάζει τη σέντρα και τον Σαλπιγγίδη να μην προλαβαίνει και να μπλοκάρει ο Μπαρι

16′ Γκολ η Κολομβία! Πολύ καλό αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι με την Κολομβία να ανοίγει το σκορ με τον Κουαντράντο με πέναλτι.

19′ Τραυματισμός του Καρνέζη, πάμε για νέα αναγκαστική αλλαγή

20′ Ευτυχώς ο Καρνέζης συνεχιζει κανονικά αλλά σηκώθηκε και προετοιμάζεται ο Γλύκος

22′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ντρογκμπά αλλα ευτυχώς πάει πλάγια και δεν μπορεί να προλάβει την μπάλα.

24′ Δυστυχώς νωρίς και  η δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα, στη θέση του Καρνέζη που δεν ξεπέρασε το πρόβλημα στη μέση, ο Γλύκος

25′ Η κατοχή ως τώρα είναι λογικά με την ελληνική τακτική, 56-44 για την Ακτή.

30′  Κρατάμε καλά αλλά δεν αρκεί το μηδέν πίσω, θέλουμε και γκολ μπροστά για να προκριθούμε

33′ Οοοοοοοοοχι. Δοκάρι με τον Χολέμπας, σε γρηγορη αντεπίθεση της Εθνικής με εντυπωσιακή ανάπτυξη από αριστερά και ωραίες εναλλαγές της μπάλας με Σαμαρά και Χριστοδουλόπουλο. Κρίμα

34′  Φάουλ για την Εθνική έξω από την περιοχή, λίγο πίσω από την γραμμή. Στα χέρια του ρετματοφύλακα, αν και το συρτό σουτ του Κάρα τρύπησε το τείχος

40′ Μένουν πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου, βάλτε άλλα τόσα με την διακοπή για τον Καρνέζη

41′  Μπλοκάρει ο Γλύκος και λύνεται μια μίνι πολιορκία για την Εθνική

42′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. Με τον Ανδρέα Σάμαρη σκόρερ. Η Ελλάδα μπροστά χάρη σε μια εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Σάμαρης έκλεψε, πάσαρε στον Σαμαρά, πήρε την ασιστ, σκόραρε. Αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή, πετυχαίνει το πρώτο γκολ της Ελλάδας σε αυτό το Μουντιάλ και μας φέρνει κοντά στην πρόκριση. Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού 1-0

45′ Παραλίγο άμεση απάντηση από την Ακτή, αλλά ο Σάμαρης και πάλι κοντράρει το σουτ του Καλού

45+1′  Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+2′  Κακά μαντάτα από το άλλο ματς. Ο Οκαζάκι σκοράρει από αρκετά δύσκολη θέση καθώς σηκώνεται ψηλά για να εκμεταλλευτεί μια σέντρα και με δυνατή κεφαλιά στέλνει την μπάλα χαμηλά στην δεξιά γωνία. Έξοχο τελείωμακαι δυστυχώς στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η Ιαπωνία ξαναμπαίνει στο παιχνίδι.

45+4′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού 1-0. Στον άλλο αγώνα Κολομβία – Ιαπωνία 1-1. Αν μείνουν αυτά τα αποτελέσματα, η Ελλάδα προκρίνεται στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Μένουν 45 λεπτά για ένα ακόμα θαύμα, να δούμε αν κόντρα στις τόσες ατυχίες (δύο αναγκαστικές αλλαγές, ένα δοκάρι) θα τα καταφέρουμε.

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος με σουτ του Χριστοδουλόπουλου που θα πήγαινε στο γάμα, αν δεν κόντραρε σε έναν Ιβοριανό

50′ Πιέζει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ακτή, αλλά ένα μακρινό σουτ πήγε στην αγκαλιά του Γλύκου και μια επέλαση του Ντρογκμπά κατέληξε και πάλι στα χέρια του αφού του έφυγε η μπάλα. Η πίεση είναι ασφυκτική αν και κλασική ευκαιρία δεν υπάρχει μέχρι τώρα

54′  Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική με τον Χριστοδουλόπουλο που έκανε την προσποίηση και μπαίνοντς στην περιοχή έκανε σουτ με το δεξί, αλλά άστοχο. θα είναι κρίμα πραγματικά να μην προκριθεί αυτή η Εθνική που βλέπουμε σε αυτό και το προηγούμενο ματς

55′  Γκοοοοοολ η Κολομβία. Κάνει το 2-1 και μας φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση. Αρκεί να κερδίσουμε φυσικά. Κολομβία – Ιαπωνία 2-1

56′ Απίστευτη ενέργεια από τον μανωλά, σώζει σχεδόν σίγουρη παραβίαση. Ασφυκτικός ο κλοιός για την Εθνική, αλλά χωρίς κλασική ευκαιρία μέχρι στιγμής

58′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική με το σουτ του Σαλπιγγίδη, διώχνει σε κόρνερ ο ιβοριανός τερματοφύλακας. Βρίσκει χώρους και αναπτύσσεται ωραία στις αντεπιθέσεις η Ελλάδα, αλλά καλό θα ήταν να εκμεταλλευθεί κάποια από αυτές για να μην μας φάει η αγωνία μέχρι το τέλος

60′  Συμπληρώνουμε μια ώρα αγώνα, έμεινε άλλη μισή. Αφόρητη η ζέστη και η υγρασία, αλλά πλέον έχει πέσει σκοτάδι

62′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Κλέψαμε στην μεσαία γραμμή και βγήκε σε αντεπίθεση ο Τόρο, τον έκοψε με φάουλ ο Καλού στην γραμμή αλλά ο διαιτητής έδειξε… κίτρινη, αν και ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Το φάουλ πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον Καρα να σημαδεύει το τείχος και μετά τον Τόρο σε νέο σουτ να στέλνει την μπάλα άουτ

68′ Φτάσαμε στα μισά του δευτέρου μέρους Γίνεται να λήξει ΤΩΡΑ;;;;

69′ Οοοοχι! Δοκάρι για την Ελλάδα με τον Γιώργο Καραγκούνη. Δεν γίνονται αυτά. Ελπίζουμε να μην το πληρώσουμε στο τέλος. Η Ελλάδα έχει μουντιαλικό πρόσωπο παγκόσμιας κλάσης απόψε και θα είναι κρίμα να χάσει αυτήν την πρόκριση. Είμαστε καλύτερη ομάδα από την Ακτή του Ντρογκμπά και των λοιπών αστέρων

70′  Εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τον Χολέμπας, έφυγε από την δική μας περιοχή και έφτασε στην αντίπαλη όπου κόπηκε με φάουλ και κίτρινη στον Ντιε

71′  Εξαιρετικό το φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο, λίγο πάνω από τα δοκάρια

74′ Με γκολ του Μπονί η Ακτή δυστυχώς ισοφαρίζει την Εθνική. Κρίμα. Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού 1-1

75′ Κρίμα. Φτάσαμε 15 λεπτά πριν το όνειρο της πρόκρισης, Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα βέβαια, αλλά χρειαζόμαστε γκολ. Αλλιώς θα περάσει η Ακτή, το μέρος της οποίας δείχνουν να έχουν πάρει οι βραζιλιάνοι φίλαθλοι

78′  Εξω ο Καραγκούνης, μέσα ο Φάνης Γκέκας στην τελευταία μας αλλαγή. Όλα για όλα από τον Σάντος και λογικό, μεγάλη εμφάνιση από τον αρχηγό.

79′ Βγαίνει και ο Ντρογκμπά και καταχειροκροτείται, όλο το στάδιο φωνάζει το όνομά του

80′ Δέκα λεπτά ακόμα. Η Κολομβία θα παίξει με την Ουρουγουάη. Η Κόστα Ρίκα με ποιον; Ελλάδα ή Ακτή Ελεφαντοστού;

81′ Οοοοοοχι. Δοκάρι από τον Τόρο. Έβγαλε σέντρα από δεξιά, πήγαινε για μέσα, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και έξω. Κρίμα… Τρίτο δοκάρι για την Εθνική

82′  Η Κολομβία κάνει το 3-1. Οριστικά η Ιαπωνία είναι εκτός παιχνιδιού πρόκρισης. Όλα έχουν να κάνουν με τον δικό μας αγώνα

83′ Τρίτη και τελεευταία αλλαγή σκοπιμότητας από την Ακτή. Εξω ο Ζερβίνιο, μέσα ο Σιο

84′  Καλό αλλά άστοχο σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Πλέον έχει η Ελλάδα κατοχή και κάνει παιχνίδι, αλλά τα χρονικά περιθώρια στενεύουν

85′  Ο Τόρο μας σώζει από δύσκολη θέση και παραχωρεί ένα κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ακτή.

87′  Μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλπι μέσα στην περιοχή, κάνει την σέντρα σουτ, η μπάλα περνά παράλληλα προς το τέρμα πλάγιο άουτ!

90′ Καθυστερήσεις

90+1  ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ εΛΛΆΔΑ

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 2-1 ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 16 ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΜΕ ΓΚΟΛ – ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ

ΠΟΤΕ

ΟΛΕ

ΦΥΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΕΛΟ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ. Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ, Η ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ, Η ΙΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ, Η ΜΙΚΡΗ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΜΑΓΚΕΣ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΞΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ, ΤΡΙΑ ΔΟΚΑΡΙΑ, ΔΥΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΕΙΚΟΣΑΛΕΠΤΟ