LIVE από το Ζηρίνειο: ΑΟ Κηφισιάς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Αθήνα ο Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την δεύτερη ημιτελική αναμέτρηση της φετινής Volley League ανάμεσα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και την Κηφισιά, που διεξάγεται στο Ζηρίνειο. Ο Δημήτρης Αρβανιτίδης από την Αθήνα μεταδίδει.

Καλησπέρα. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την δεύτερη από αυτήν την σειρά των αναμετρήσεων, με τον Εθνικό που τερμάτισε τρίτος στην κανονική διάρκεια να αντιμετωπίζει την Κηφισιά, έχοντας ήδη σπάσει από χθες την έδρα της, έχοντας πάρει το πλεονέκτημα της έδρας και έχοντας μεταφέρει το άγχος στους αντιπάλους τους.

Ωρα 18:50 Στον άλλο ημιτελικό, υπενθυμίζεται ότι χθες ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 3-0 τον Φοίνικα Σύρου, σήμερα όμως τα βρίσκει πιο σκούρα. Οι δυο ομάδες είναι ισόπαλες 1-1 στα σετ (25-21, 23-25) ενώ στο τρίτο οι γηπεδούχοι προηγούνται με έναν πόντο, 13-12. Ο αγώνας ξεκίνησε στις πεντέμισι.

Ωρα 18:57 Υπενθυμίζουμε ότι χθες στην Κηφισιά, ο Εθνικός έκανε το μπρέικ και πλέι μετά τη νίκη του με 3-1, σε κάθε περίπτωση θα έχει την ευκαιρία να τελειώσει την σειρά στην Αλεξανδρούπολη. Αν θα γίνει σε ένα ή σε δύο παιχνίδια, θα φανεί από το σημερινό αποτέλεσμα. Το οποίο η τεχνική ηγεσία του Εθνικού νωρίτερα χαρακτήρισε “κλειδί”.

Ωρα 19:05  Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει ακριβώς στις επτάμισι, ανεξάρτητα από την εξέλιξη που θα έχει το άλλο παιχνίδι. Άλλωστε οι δύο ημιτελικοί μεταδίδονται σε διαφορετικά κανάλια της Nova.

Ωρα 19:13  Στου Ρέντη, μετά από ένα συγκλονιστικό τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός το κατακτά με 28-26 και κάνει το 2-1. Είναι ένα σετ μακριά απ΄την δεύτερη νίκη του στην σειρά.

Ωρα 19:20  Εδώ, στην Κηφισιά, οι ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανσή τους. Για την ώρα ο κόσμος είναι λιγότερος από χθες, αλλά η προσέλευση συνεχίζεται. Άλλωστε το γήπεδο του Ζηρινείου είναι πολύ μικρό, ζήτημα είναι αν χωράει 500 άτομα (έχει από τρεις σειρές καθισμάτων, αλλά μόνο από τη μία πλευρά του γηπέδου και στα λεγόμενα “πέταλα”.

Ωρα 19:25  Διαιτητής του αγώνα στο Ζηρίνειο ο Ονόπας, δεύτερος ο Κουτσούλας. Παρατηρητής ο Πέρρος. Επόπτες οι Οικονόμου, Πρέντζας. Γραμματεία η Λιάκου και θυμίζουμε ότι στα πλέι οφ εφαρμόζεται η δυνατότητα χρήσης βίντεο.

Ωρα 19:29  Πάμε σε λίγο για την έναρξη. Στου Ρέντη ο Φοίνικας προηγείται στο τέταρτο σετ 9-12 αλλά ο Ολυμπιακός με 2-1 σετ. Πάμε στον αγώνα που αρχίζει ευθύς αμέσως

1ο σετ: 1-0 (επίθεση άουτ Ανδρεάδης), 1-1 (παιπ Δαλακούρας), 2-1 (σερβις άουτ Ανδρεάδης), 3-1 (μπλοκ στον Ράιτς), 3-2 (Ράιτς μειώνει), 3-3 (πλασέ από Ράιτς), 3-4 (μονό μπλοκ Ράιτς στον Σόουζα, τρεις σερί πόντοι για τον κροάτη), 4-4 (Σουλτανόπουλος), 4-5 (πρώτος χρόνος Παπάζογλου), 4-6 (άσσος Μιγιαήλοβιτς στον Πρώτοψάλτη), 5-6 (σερβις άουτ Μιγιαήλοβιτς), 6-6 (άουτ στον πρώτο χρόνο από Παπάζογλου), 6-7 (Μιγιαήλοβιτς), 6-8 (πλασέ στο φιλέ Γιοβάνοβιτς και τεχνικό τάιμ άουτ), 6-9 (Μιγιαήλοβιτς, στους τρεις η διαφορά και τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 6-10 (άσσος Παπάζογλου), 6-11 (επίθεση Ράιτς), 7-11 (Πρωτοψάλτης), 8-11 (επίθεση άουτ Δαλακούρας), 8-12 (καρφί Δαλακούρας), 9-12 (χαμένο σερβις Ράιτς), 9-13 (επίθεση Ράιτς στην ευθεία), 9-14 (άουτ επίθεση Πρωτοψάλτη και στους πέντε η διαφορά), 10-14 (πρώτος χρόνος Παπαγγελόπουλος), 10-15 (χαμένο σερβις Πρωτοψάλτης), 11-15 (υπέρβαση Μιγιαήλοβιτς), 12-15 (άουτ επίθεση Μιγιαήλοβιτς και τάιμ άουτ Μουστακίδης που βλέπει να μειώνει στους τρεις), 12-16 (μπλοκ Παπάζογλου και Σιδηρόπουλου στον Σόουζα, για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 13-16 (επίθεση Σόουζα), 13-17 (σερβις άουτ Γιοβάνοβιτς), 14-17 (επίθεση Σόουζα), 14-18 (άουτ σερβις Σόουζα), 15-18 (Γιοβάνοβιτς), 15-19 (χαμένο σερβις Κόβαλτσουκ), 16-19 (τέσσερις μπαλιές Εθνικός), 16-20 (πρώτος χρόνος Ανδρεάδης), 16-21 (επίθεση άουτ Πρωτοψάλτης), 16-22 (φιλέ από τον Μουρούτη), 17-22 (Γιοβάνοβιτς), 17-23 (Ράιτς), 18-23 (πρώτος χρόνος Παπαγγελόπουλου), 19-23 (διπλή μπαλιά Δαρίδης), 20-23 (άσσος  Παπαγγελόπουλου και τάιμ άουτ Μουστακίδης που βλέπει την διαφορά να πέφτει στους τρεις), 20-24 (πρώτος χρόνος Παπάζογλου), 20-25 (ναιαιαιααι, τριπλό μπλοκ στον Σόουζα) και τέλος του σετ με τον Εθνικό να κατακτά το πρώτο σετ και να διαμορφώνει το Κηφισιά – Εθνικός 0-1.

Ωρα 19:58  Την ίδια ώρα ο Φοίνικας έχει ισοφαρίσει σε 2-2 σετ τον Ολυμπιακό με 19-25 στο τέταρτο σετ και παίζουν τάι μπρέικ με τομ σκορ να είναι 11-11.

2ο σετ: 1-0, 1-1 (σερβίς στο φιλέ ο Νικολάκης), 1-2 (επίθεση άουτ Γιοβάνοβιτς), 2-2 (πρώτος χρόνος Παπαγγελόπουλος), 2-3 (πλασέ Ράιτς), 3-3 (Παπαγγελόπουλος), 3-4, 4-4 (λάθος Δαλακούρας Α.), 4-5 (επίθεση άουτ Γιοβάνοβιτς), 5-5 (μπλοκ άουτ Γιοβάνοβιτς), 6-5 (άουτ επίθεση Μιγιαήλοβιτς), 6-6 (επίθεση Ράιτς), 6-7 (μπλοκ Παπάζογλου στον Σουλτανόπουλο), 6-8 (Μιγιαήλοβιτς – μπροστά ο Εθνικός 2 πόντους της Κηφισιάς στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 7-8 (μπλοκ Σουλτανόπουλου στον Ράιτς), 7-9, 8-9 (Παπαγγελόπουλος), 9-9 (μπλοκ Παπαγγελόπουλου στον Ράιτς), 10-9 (άσσος Νικολάκη με τη βοήθεια του φιλέ), 10-10 (Ράιτς), 11-10 (Πρωτοψάλτης),  11-11 (μπλοκ άουτ Ράιτς), 12-11 (Πρωτοψάλτης), 13-11 (μπλοκ Σουλτανόπουλου – Γιοβάνοβιτς στον Δαλακούρα Α.), 14-11 (επίθεση Πρωτοψάλτη – τάιμ άουτ Μουστακίδης), 15-11 (επίθεση Γιοβάνοβιτς), 15-12 (Δαλακούρας Α.), 15-13 (επίθεση άουτ Γιοβάνοβιτς), 16-13 (μπλοκ άουτ Σόουζα – η Κηφισιά ανατρέπει την κατάσταση και προηγείται με 3 πόντους του Εθνικού στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-14 (σερβίς στο φιλέ ο Γιοβάνοβιτς), 16-15 (πατάει τα τρία μέτρα ο Γιοβάνοβιτς), 16-16 (επίθεση Μιγιαήλοβιτς – τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 16-17 (άσσος Ανδρεάδη με τη βοήθεια του φιλέ), 17-17 (Σόουζα), 17-18 (πλασέ Μιγιαήλοβιτς), 18-18 (επίθεση Γιοβάνοβιτς), 18-19 (πλασέ Ράιτς), 18-20 (καρφώνει στο φιλέ ο Γιοβάνοβιτς – τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 18-21 (άουτ επίθεση Πρωτοψάλτης), 19-21 (μπλοκ άουτ Γιοβάνοβιτς), 19-22 (πάιπ Μιγιαήλοβιτς), 19-23 (επίθεση Ράιτς), 20-23 (Πρωτοψάλτης), 20-24 (στο φιλέ το σερβίς του Πρωτοψάλτη), 20-25 (τέσσερις μπαλιές Κηφισιά) και τέλος του σετ με τον Εθνικό να επικρατεί και στο δεύτερο σετ της ομάδας των Βορείων Προαστίων. Κηφισιά – Εθνικός 0-2

3ο σετ: 1-0 (άουτ επίθεση Μιγιαήλοβιτς – στο video ρέφερι δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα, οπότε ισχύει η απόφαση του Ονόπα), 1-1, 2-1 (άουτ επίθεση Δαλακούρας A.), 3-1 (Παπαγγελόπουλος), 3-2 (πρώτος χρόνος Ανδρεάδη), 3-3 επίθεση Ράιτς (ο διαιτητής σφυρίζει άουτ, αλλά αλλάζει την απόφασή μετά από το video ρεφερι), 4-4, 4-5 (Μιγιαήλοβιτς), 4-6 (άουτ επίθεση Γιοβάνοβιτς – 5/22 επιθέσεις, αλλαγή διαγώνιου με Κόβαλτσουκ, 4-7 (μπλοκ Σιδηρόπουλου στον Σόουζα – τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 5-7 (Πρωτοψάλτης), 5-8 (με τον Εθνικό να πηγαίνει προηγούμενος με 2 πόντους της Κηφισιάς στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-8 (Κόβαλτσουκ), 6-9 (επίθεση Μιγιαήλοβιτς), 6-10 (επίθεση Ράιτς – Ρούσης αντί Νικολάκη), 7-10 (επίθεση Πρωτοψάλτη), 7-11 (Μιγιαήλοβιτς),  7-12 (τάιμ άουτ Αρσενιάδης), 8-12 (σερβις άουτ Μιγιαήλοβιτς), 8-13 (σερβίς άουτ Πρωτοψάλτη, 8-14 (επίθεση Δαλακούρα Α.), 8-15 (μονό μπλοκ Ράιτς στον Σόουζα – Κούνας αντί Σόουζα), 9-15 (Κούνας), 9-16 (φιλέ ο Κόβαλτσουκ – ο Εθνικός πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση μιας και βρίσκεται μπροστά με 7 πόντους απέναντι στην Κηφισιά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 10-16 (επίθεση Κούνα), 11-16 (μπλοκ Σουλτανόπουλου στον Ράιτς), 11-17 (πάιπ Μιγιαήλοβιτς), 11-18 (επίθεση Ράιτς), 12-18 (Σουλτανόπουλος), 12-19 (πρώτος χρόνος Ανδρεάδη), 13-19 (Κόβαλτσουκ), 13-20 (πλασέ Μιγιαήλοβιτς), 14-20 (επίθεση Κόβαλτσουκ), 14-21 (σερβις άουτ Ρούσης), 14-22 (επίθεση Δαλακούρα Α.), 14-23 (μπλοκ Παπαζογλου), 15-23 (μπλοκ Κόβαλτσουκ στον Ράιτς), 15-24 (επίθεση άουτ από τον Κούνα), 16-24 (σερβις άουτ Παπάζογλου), 17-24 (με…πέναλτι του Σουλτανόπουλου), 17-25 με τον  Ράιτς να σφραγίζει τη νίκη του Εθνικού επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ. Έτσι η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πέτυχε 2 μεγάλες εκτός έδρας νίκες στην Αθήνα και πλέον χρειάζεται 1, για να τσεκάρει το εισιτήριο για τους τελικούς πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε και σήμερα του Φοίνικα Σύρου με 3-2, κάνοντας το 2-0 στις νίκες. Τελικό αποτέλεσμα: Κηφισιά – Εθνικός 0-3