Live από το Νίκος Σαμαράς: ΑΟ Ορεστιάδας – Ηρακλής 3-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Ορεστιάδα ο Γιάννης Βαβαλικούδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον σημαντικό νοκάουτ αγώνα ανάμεσα στην Ορεστιάδα και τον Ηρακλή που διεξάγεται στο “Νίκος Σαμαράς”, ακριβώς ένα χρόνο μετά την απώλεια του μεγάλου εβρίτη βολεϊμπολίστα που φόρεσε τις φανέλες και των δύο ομάδων. Ο Γιάννης Βαβαλικούδης βρίσκεται στο νέο κλειστό της Ορεστιάδας και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Θλιβερή επέτειος αλλά και σπουδαίος αγώνας εδώ στην Ορεστιάδα. Ο ΑΟΟ αντιμετωπίζει τον Ηρακλή, και η επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος χωράει μόνο μία από τις δυο ομάδες, που συμμετέχουν αμφότερες στον τρίτο όμιλο της Α2 Κατηγορίας.

Ωρα 18:50 Σε λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι, σε αρκετά φορτισμένη ατμόσφαιρα. Τέτοια ώρα, πριν ένα χρόνο, έσκαγε σαν βόμβα στην Ορεστιάδα και σε όλη την Ελλάδα η είδηση του θανάτου του Νίκου Σαμαρά.

Ωρα 18:55  Ο Νίκος Σαμαράς έχει φορέσει την φανέλα και των δύο αποψινών αντιπάλων. Με την Ορεστιάδα έφτασε μέχρι και τον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας στην Ευρώπη, αλλά τίτλο δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει ποτέ. Ο μόνος που πήρε ήταν ένα κύπελλο του 2000. Και αυτό ήταν με την φανέλα του Ηρακλή.

Ωρα 19:00  Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει σε λίγο το παιχνίδι, ενώ εξακολουθεί να έρχεται κόσμος στο Νίκος Σαμαράς.

Ωρα 19:05  Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι και την προπαραμονή της Πρωτοχρονιάς η διεξαγωγή του αγώνα ήταν στον αέρα, αφού μόλις τότε ανανεώθηκαν οι άδειες των γηπέδων. Το Νίκος Σαμαράς αν και καινούριο, κινδύνευε για γραφειοκρατικούς λόγους να μην μπορεί να φιλοξενήσει αγώνες

Ωρα 19:18  Ξεκίνησε το παιχνίδι και η Ορεστιάδα έχει αρχίσει καλύτερα. Προηγείται τώρα του Ηρακλή 16-11

Ωρα 19:24  Τέλος πρώτου σετ, που το κατακτά πολύ εύκολα η Ορεστιάδα με 25-13, με σερί 9-2 μετά το δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ. ΑΟΟ – Ηρακλής 1-0

Ωρα 19:33  Καλύτερο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Προηγείται ο Ηρακλής του ΑΟΟ με 6-9

Ωρα 19:36  Με σερί 5-1 περνά μπροστά με 11-10 η Ορεστιάδα

Ωρα 19:44  Ισοπαλία 18-19 στο παιχνίδι στο δεύτερο σετ, ενώ έχουν ανάψει τα αίματα και βγήκε κόκκινη κάρτα στον Χουσίδη για διαμαρτυρία

Ωρα 19:48  Ξανά μπροστά η Ορεστιάδα με 20-19, σε ένα σετ που εξελίσσεται σε θρίλερ

Ωρα 19:54  Τέλος σετ. Το κατακτά και αυτό η Ορεστιάδα, πολύ πιο δύσκολα από το πρώτο, με 25-22. Αλλά έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία του Ιωαννίδη. ΑΟΟ – Ηρακλής 2-0

Ωρα 20:07  Καλό ξεκίνημα για την Ορεστιάδα και στο τρίτο σετ, καθώς θέλει να τελειώνει το ματς.  Προηγείται ήδη με 11-8.

Ωρα 20:31  Τέλος του σετ και του αγώνα. Η Ορεστιάδα κατακτά το σετ με 25-17 και σχετικά εύκολα προκρίνεται στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟΟ – Ηρακλής 3-0

Η Ορεστιάδα χρειάστηκε λιγότερο από μιάμισι ώρα αγώνα για να υποτάξει τον Ηρακλή και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, σε έναν αγώνα με έντονη συναισθηματική φόρτιση καθώς έγινε στην επέτειο του θανάτου του Νίκου Σαμαρά. Σε λίγο ακολουθεί στο ThrakiSportS πλούσιο ρεπορτάζ αλλά και φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι…