ΕΠΣ Έβρου: Αφιέρωμα στην ΑΕ Διδυμοτείχου (the story so far…)

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του βορείου ομίλου της πρώτης κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου βρίσκεται το Διδυμότειχο μετά την ολοκλήρωση των πρώτων έντεκα αγωνιστικών του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Διδυμοτείχου έχει αποκτήσει ένα μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, αφού βρίσκεται οκτώ βαθμούς μπροστά από τον τρίτο Άρδα Καστανεών, ενώ απέχει πέντε βαθμούς από τον πρωτοπόρο Ορέστη Ορεστιάδας.

Το Διδυμότειχο ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα συντρίβοντας στην έδρα του με 5-1 τη Νέα Βύσσα. Διπλασίασε τις νίκες του επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 της Ένωσης Κυανής Ασβεστάδων με δύο τέρματα του Ιντζέ στο τελευταίο δεκάλεπτο σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και ισάριθμες αποβολές, μία για κάθε ομάδα. Την επόμενη αγωνιστική έκανε το 3 στα 3, αφού επικράτησε άνετα εντός έδρας με 4-1 του Σιτοχωρίου. Στην τέταρτη αγωνιστική γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από τον Ορέστη Ορεστιάδας με 4-2 στο ντέρμπι κορυφής. Επέστρεψε στις νίκες παίρνοντας σπουδαίο διπλό με 3-1 στα Ρίζια στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής και στην έκτη νίκησε με 2-1 εντός έδρας το Νεοχώρι με δύο τέρματα σε πέντε λεπτά.

Για την έβδομη αγωνιστική το Διδυμότειχο έχασε δύο βαθμούς στην Καρωτή, αφού παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην τοπική ομάδα ισοφαρίζοντας μάλιστα στο 93ο λεπτό της συνάντησης. Την επόμενη αγωνιστική επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας άνετα εντός έδρας με 3-0 του Άρδα Καστανεών και αποσπάστηκε τότε με διαφορά έξι βαθμών από την τρίτη θέση. Διεύρυνε μάλιστα με το τέλος του πρώτου γύρου τη διαφορά του από τις Καστανιές, αφού πέρασε νικηφόρα με 4-1 από το Ασπρονέρι, την ίδια ώρα που ο Άρδας παραχωρούσε ισοπαλία στην έδρα του στα Ρίζια. Στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου σημείωσε μία ακόμη νίκη, αυτή τη φορά στη Νέα Βύσσα με σκορ 3-1, αλλά στην ενδέκατη αγωνιστική γκέλαρε, αφού αναδείχθηκε ισόπαλο στην έδρα του με 1-1 κόντρα στην Ένωση Κυανής Ασβεστάδων ισοφαρίζοντας μάλιστα στο 75’ με τον Ιντζέ.

Πρώτος σκόρερ του Διδυμοτείχου είναι ο Γιαννόπουλος με εννιά γκολ, ο οποίος μάλιστα έχει αγωνιστεί και στα έντεκα ενενηντάλεπτα.

Αναλυτικά, τα στατιστικά των ποδοσφαιριστών του Διδυμοτείχου στις πρώτες έντεκα αγωνιστικές περιγράφονται στον παρακάτω πίνακα: