Οι 27 πόντοι του Τζούριτς δεν ήταν αρκετοί! Πικρός αποκλεισμός για την Εθνική…

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Η Εθνική θα μπορούσε να πάρει πολλά περισσότερα από το ένα σετ απέναντι στην Φινλανδία, αλλά πλήρωσε ξανά τα λάθη της στην υποδοχή με συνέπεια να έρθει η ήττα με 3-1 στον δεύτερο αγώνα του προκριματικού ομίλου και παράλληλα ο αποκλεισμός από το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Παρ όλα ααυτά θα μπορούσε να διατηρήσει κάποιες ελπίδες αν έπαιρνε το τέταρτο σετ και επέτρεφε στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά τα λάθη και η ατυχία της στέρησαν κάποιον βαθμό. Χάθηκαν πολλά σετ μπολ απο τη γαλανόλευκη και το έχασε στους 33 πόντους.

Η εθνική παρουσίασε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και ουσιαστικά έχασε στις λεπτομέρειες το ματς. Αυτή τη φορά ο Σωτήρης Δρίκος ξεκίνησε με πασαδόρο τον Προύσαλη , διαγώνιο τον Τζούριτς, κεντρικούς τους Σμαραγδή και Πετρέα και ακραίους τους Φράγκο και Πρωτοψάλτη. Η εθνική και πάλι αγωνίστηκε και πάλι με δύο λίμπερο, Στεφάνου σε υποδοχή και Παπαδημητρίου για την άμυνα.

Με όπλο την αποτελεσματικότητα στο μπλοκ και το καλό σερβίς της η εθνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ. Με το καλημέρα ξέφυγε με 7-3 και 11-5 παρουσιάζοντας μια πολύ καλή εικόνα με τον Τζούριτς να κάνει όλη τη δουλειά στην επίθεση (είχε στο σετ 7 πόντους). Ωστόσο κάποια λάθη που έγιναν στην υποδοχή έδωσαν την ευκαιρία στη Φινλανδία να περάσει μπροστά 17-16. Η εικόνα της εθνικής δεν μπόρεσε να βελτιωθεί, η αντίπαλος μας με τους Κούναρι και Σίβουλα πήρε διαφορά και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Στο β’ σετ η Φινλανδία μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μπόρεσε να προηγηθεί με 7-3 και 12-8, αλλά η εθνική βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ανδρέα Φράγκου (είχε επτά πόντους με 6/6 επιθέσεις και έναν άσο) και μείωσε σε 16-15 με το ματς να παίρνει φωτιά. Τα λάθη ωστόσο έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους κάτι το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Φινλανδία που έκανε το 24-21. Η εθνική μείωσε σε 24-23 για να έρθει ο Κούναρι να γράψει με 25-23 τον επίλογο στο δεύτερο σετ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο τρίτο σετ με την εθνική να έχει για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τζούριτς (είχε 10 πόντους με 9/13 επιθέσεις και ένα μπλοκ στο σετ) και να πηγαίνει μπροστά στο πρώτο τάιμ άουτ με 8-6. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να είναι καλύτερο κάνοντας το 16-13 και στη συνέχεια το 21-16 με τον Φράγκο. Η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά και έφτασε στο 25-19 μειώνοντας σε 2-1 τον αγώνα.

Η εθνική είχε μπει ξανά στο παιχνίδι και πάλευε. Ο Τζούριτς είχε πάρει για τα καλά μπροστά, ενώ υπήρξαν βοήθειες και από τους άλλους παίκτες. Η Ελλάδα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (15-13), ωστόσο, η Φινλανδία πέρασε μπροστά, αλλά οι παίκτες του Δρίκου δεν κατέθεσαν τα όπλα. Εκαναν το 24-23, είχαν στη συνέχεια πολλές ευκαιρίες για σετ μπολ, δεν τα κατάφεραν έχασαν το σετ με 33-31 και το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-19, 31-33

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 27 (25/55 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (9/16 επ.), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 10 (6/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 9 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 37% άριστες), Φράγκος 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες)/ Στεφάνου –λ (52% υπ. – 33% άριστες), Παπαδημητρίου -λ, Φιλίποφ, Σουλτανόπουλος, Κουμεντάκης.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σαμελβούο): Έσκο 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Σιλτάλα 11 (8/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Σίβουλα 20 (17/44 επ., 3 μπλοκ), Κούναρι 19 (16/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 47% άριστες), Οϊβάνεν 11 (9/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λεχτόνεν 8 (7/10 επ., 1 άσο)/ Κέρμινεν –λ (44% υπ. – 33% άριστες), Τερβαπόρτι 1, Σούμοφ 1, Ογιανσίβου 1, Κράστινς