Απογοήτευσε η Εθνική στην πρεμιέρα της για το Μουντοβόλεϊ! 13άρι ο Τζούρις, πάγκο ο Ραφ…

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Δεν τα κατάφερε η εθνική ομάδα στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος (Μ’ όμιλος) που διεξάγονται στο Πόπραντ. Ηττήθηκε με 3-0 (25-16, 25-21, 25-21) σετ από τη γηπεδούχο Σλοβακία έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή και ουσιαστικά πληρώνοντας κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία.

Η εθνική έπαιξε με δύο λίμπερο, με το Στεφάνου στην υποδοχή και τον Παπαδημητρίου στην άμυνα. Ο ομοσπονδιακός προπονητής Σωτήρης Δρίκος ξεκίνησε με τους Φιλίποφ πασαδόρο, κεντρικούς τους Πετρέα και Σουλτανόπουλο, διαγώνιο το Τζούριτς και ακραίους τους Φράγκο και Πρωτοψάλτη. Προς το τέλος του δεύτερου σετ ο Σμαραγδής πήρε τη θέση του Σουλτανόπουλου και στο τρίτο ο Προύσαλης αυτή του Φιλίποφ.

Ο Τζούριτς ήταν πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας, αλλά με μόλις 13 πόντους αφού οι Σλοβάκοι είχαν προσαρμόσει όλη την άμυνά τους επάνω του με αποτέλεσμα να έχει ποσοστά κάτω του 50% στην αποτελεσματικότητα. Στον πάγκο κρατήθηκε και δεν πέρασε καθόλου στον αγώνα ο έτερος εβρίτης, ο Ραφαήλ Κουμεντάκης.

Το ξεκίνημα της Εθνικής δεν ήταν και το καλύτερο κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Σλοβακία να κάνει το παιχνίδι της. Η γηπεδούχος ομάδα πίεσε στο σερβίς με την Ελλάδα να κάνει πολλά λάθη κυρίως στην υποδοχή όπου το ποσοστό της ήταν ιδιαίτερα χαμηλό. Γρήγορα, λοιπόν, η Σλοβακία ξέφυγε με 6-1 και 16-7 με την εθνική να μην μπορεί να βρει τρόπους να αντιδράσει. Έτσι το σετ πήγε στη Σλοβακία με 25-16.

Η εικόνα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άλλαξε στη συνέχεια με την υποδοχή του να φτιάχνει (τουλάχιστον μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ). Η εθνική προηγήθηκε με 12-19, 14-11 και 14-16, αλλά τα σερβίς του Ντίβιτς προκάλεσαν μεγάλη ζημιά στην Ελλάδα με τη Σλοβακία να τρέχει ένα σερί 7-2 κάνοντας το 21-18. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια με σύμμαχο την ψυχολογία έφτασαν στο 25-21, «γράφοντας» το 2-0.

Κακό ήταν το ξεκίνημα για την εθνική στο τρίτο σετ όπου βρέθηκε με το… καλημέρα να χάνει με 7-3. Σταδιακά άρχισε να μειώνει τη διαφορά, ισοφάρισε σε 19-19, όμως δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις όπου έγιναν αβίαστα λάθη. Η γαλανόλευκη έχασε και αυτό το σετ με 25-21 και τον αγώνα με 3-0, αλλά μπορεί να παρουσιάσει μια καλύτερη εικόνα στη συνέχεια των αγώνων.

Πλέον, όλα για όλα θα τα παίξει η Εθνική Ομάδα το Σάββατο (4/1, 21:30, ζωντανή μετάδοση από το ThrakiSportS και τηλεοπτικά σε μαγνητοσκόπηση από την Δημόσια Τηλεόραση) με αντίπαλο τη Φινλανδία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θέλει νίκη και αν είναι δυνατόν «καθαρή» προκειμένου να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για να πάρει την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Στο άλλο ματς του ομίλου που συμμετέχει η εθνική, η Φινλανδία επικράτησε με 3-1 (23-25, 25-20, 25-22, 25-22) σετ της Ουκρανίας.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 21-25

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 13 (11/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ, Σουλτανόπουλος, Πρωτοψάλτης 8 (5/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 7 (5/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 26% άριστες), Στεφάνου –λ (44% υπ. – 31% άριστες) / Παπαδημητρίου -λ, Προύσαλης, Σμαραγδής 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Γκουλινέλι): Κόχουτ 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νέμετς 16 (8/17 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Σκλάντανι, Κμετ 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Όγκουρτσακ 15 (14/23 επ., 1 άσο, 64% υπ. – 43% άριστες), Ντίβις 10 (7/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες). Όντρουτσεκ -λ (58% υπ. – 33% άριστες) / Μπέντς, Ζάτκο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ, ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ