Πέταξε για την κορυφή ο Εθνικός με τρίποντο επί της ΑΕΚ!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την ΑΕΚ 3-1 σετ στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος Volley League και έμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα μετά την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής και παράλληλα έμεινε μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 πόντους, προσπερνώντας την δεύτερη Κηφισιά (!!!) και αφήνοντας την ΑΕΚ στην 4η θέση με 8 βαθμούς μαζί με Λαμία και Φοίνικα Σύρου.

Η επικράτηση του Εθνικού έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης που μετονομάστηκε σε «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και λαμβάνει μεγάλες διαστάσεις διότι επιτεύχθηκε χωρίς τον αρχηγό και βασικό πασαδόρο Άκη Σιδηρόπουλο, ο οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω γαστρεντερίτιδας.

Αναμφισβήτητα μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο νεαρός πασαδόρος Σταύρος Κασαμπαλής που σήκωσε όλο το βάρος της ομάδας του. Επίσης καθοριστικό ρόλο στη νίκη του Εθνικού έπαιξαν οι Ράιτς και Μιχαήλοβιτς, αφού πέτυχαν 27 και 15 πόντους αντίστοιχα.

O αγώνας αν και ήταν μέτριος ποιοτικά κράτησε καθηλωμένους τους περίπου χίλιους θεατές αλλά και όσους το παρακολούθησαν καθώς είχε μεγάλες εναλλαγές στο σκορ.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ δεν είχε απάντηση στα σέρβις του Εθνικού και κυρίως του Μιγιαήλοβιτς και του Ράιτς. Το 13-13 έγινε 16-13, μικρή διαφορά που όμως ο δικέφαλος δεν την κάλυψε ποτέ.  Ο Εθνικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο σερβις και στο δεύτερο σετ. Ο Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο έκανε το 11-4, ενώ  ένα λάθος του Μαντέκα που προσγειώθηκε στο τερέν του αντιπάλου διαμόρφωσε το 13-8. Η Ένωση βελτιώθηκε στο σερβις και δημιούργησε πρόβλημα στους γηπεδούχους που αποσυντονίστηκαν, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προσπεράσει στο 17-18 και σταδιακά να χτίσει μια διαφορά που της έδωσε το σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ και οδηγούσε στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μια υπέρβαση του Καλαϊτσίδη, ένα μπλοκ του Παπάζογλου στον Μαντέκα και ένας πόντος του Ράιτς έκαναν με ένα σερί 4-0 το 18-16. Ο Εθνικός βρήκε ρυθμό με και κράτησε αυτή τη διαφορά για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Και έτσι φτάσαμε στο τέταρτο σετ, όπου  είχαμε… θρίλερ. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 13-8, όταν ο Κλαρούδας κάλεσε τάιμ άουτ για να θυμίσει στους πάικτες την ανατροπή απέναντι στον ΠΑΟΚ. Η αντεπίθεση άρχισε στο 15-10. Η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο, αλλά μια υπέρβαση του Καλαϊτσίδη έφερε το σκορ σε 24-22. Πολλοί πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, αλλά το μπλοκ του Τόρρες στον Ανδρεάδη διαμόρφωσε το 24-24 για να ακολουθήσε μεγάλη μάχη με τον Εθνικό να χάνει τέσσερα ματς μπολ μέχρι το 25-25. Τότε ο (Εβρίτης) Πέτρογλου αναδείχτηκε σε μοιραίο παίκτη. Έχασε το σερβίς (26-25) και στη συνέχεια κάρφωσε άουτ δίνοντας τη νίκη στον Εθνικό.

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν 55 από επιθέσεις, 7 άσσοι, 10 μπλοκ και 33 από λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 52 επιθέσεις, 6 άσσους, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 27π (23/43 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 15 (12/20 επ, 3 άσσοι), Παπάζογλου 10(4/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κασάμπαλης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10(10/19 επ), Ανδρεάδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 89% υπ)

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 15π. (14/25 επ, 1 άσσος, 74% υπ), Τόρρες 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ, 100% υπ), Γκενς 5 (1/5 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παγιάν 13 (12/22 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. – 86% υπ), Καλαϊτζίδης 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 86% υπ).