Νικήτρια η Ασπίδα στο φιλικό θρακιώτικο ντέρμπι

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Η Ασπίδα Ξάνθης ήταν η νικήτρια στο μεγάλο φιλικό θρακιώτικο ντέρμπι χαντμπολ, καθώς επικράτησε με 22-17 των Κυκλώπων στο Κλειστό Γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης το πρωί της Κυριακής (13/10).

Οι δύο ομάδες μέχρι τις αρχές του πέμπτου δεκαλέπτου βρίσκονταν κοντά στο σκορ (3-5, 7-7, 9-11, 12-14) με τους γηπεδούχους να έχουν σε εκπληκτική ημέρα τον γκολκίπερ Ξενοπανάγο, που πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Στη συνέχεια, η Ασπίδα, αγωνιστικά πιο έτοιμη λόγω της πρόσφατης συμμετοχής της στα μπαράζ ανόδου, εξασφάλισε σταδιακά μια σημαντική διαφορά (13-20 με επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 1-6) και έφτασε στην κατάκτηση της φιλικής νίκης γοήτρου με 17-22.

Πάντως και οι δύο όμαδες έδειξαν καλά αγωνιστικά δείγματα, εν όψει της μεταξύ τους κόντρας για το πρωτάθλημα του 5ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Tα δεκάλεπτα: 3-5, 7-7, 9-11 (ημίχρονο), 12-14, 13-20, 17-22 (τελικό αποτέλεσμα).