Άλωσε την Μίκρα ο Εθνικός με 28αρη Μιγιαΐλοβιτς και ρεκόρ 13 μπλοκ από Παπάζογλου

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Στο πιο δραματικό παιχνίδι της πρεμιέρας, που κράτησε σχεδόν δυόμισι ώρες αμείωτο το ενδιαφέρον των (μόλις) εκατό φιλάθλων που έσπευσαν στη Μίκρα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-2 μέσα στην Μίκρα του Άρη Θεσσαλονίκης και ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα  (20-25, 28-26, 13-25, 26-24, 7-15).

Τα σετ που κατέκτησε ο Εθνικός, τα κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία, φτάνοντας μάλιστα να κάνει το 1-2 με το εντυπωσιακό 13-25 και κερδίζοντας το τάι μπρέικ με νταμπλ σκορ (7-15), ενώ τα δύο που πήγαν στους «κίτρινους», πήγαν με απίστευτη δυσκολία. Σε τελική ανάλυση η καλύτερη ομάδα ήταν αυτή της Αλεξανδρούπολης και δίκαια πήρε τη νίκη, αλλά αυτή θα μπορούσε να μην είναι δύο αλλά τρεις βαθμοί, ενώ οι γηπεδούχοι δεν πρέπει να είναι δυσαρεστημένοι με τον έναν, ειδικά από την στιγμή που ήρθε κόντρα σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο.

Πρώτος σκόρερ για τους Θρακιώτες ο νεοφερμένος Μιγιαϊλοβιτς που σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία των Ράιτς με 19 και Δαλακούρα, Παπάζογλου με 16. Για τους «κίτρινους», που όπάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από τον έναν βαθμό, ο Παπαδημητρίου είχε 21 πόντους, ο Αρμενάκης 18 και μετά το… χάος. Αυτό όμως που έγειρε αποφασιστικά την πλάστιγκα υπέρ του Εθνικού ήταν το μπλοκ του, που απέφερε 21 πόντους εκ των οποίων οι 13 ήταν του Γιώργου Παπάζογλου που σημείωσε και ρεκόρ τελειωμένων μπλοκ σε έναν αγώνα.

Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στο πρώτο σετ με προβάδισμα 7-5 και 14-12, δεν άντεξε την πίεση του Εθνικού σε σερβίς και μπλοκ και οι εβρίτες με εξαιρετικό τον Μιγιαΐλοβιτς έκαναν το 20-25 και το 0-1. Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά και στο 2ο σετ (1-5) αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αμέσως σε 5-5. Μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και με επίθεση του Αρμενάκη και του Ιλίτς τελείωσε το σετ 28-26 για για έρθει η ισοφάρισε σε 1-1.

Εύκολη ήταν η επικράτηση του Εθνικού στο 3ο σετ με 13-25. Στο 4ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 21-16, αλλά ο Εθνικός με σερί 5-0 ισοφάρισε 21-21, όμως, ο Άρης με τον Αρμενάκη να πιέζει στο σερβίς έφερε την ισοφάριση με 26-24 και οι κιτρινόμαυροι πήραν τον πολύτιμο βαθμό, στερώντας τον από τον Εθνικό.  Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός έκανε το 4-0 και διεύρυνε τη διαφορά μέχρι το τελικό 7-15 και την τελική νίκη με 2-3 σετ.

Διαιτητές: Θέμελης, Δεληκωστίδης

Τα σετ: 20-25, 28-26, 13-25, 26-24, 07-15

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 2 άσσοι, 66 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ: (Κράβαρικ): Χαριτωνίδης 1 (1/3), Αρμενάκης 18 (16/56, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κυριακίδης 3 (2/6, 1 μπλοκ, 63% υπ.), Ρόλιτς 7, Ντίνας 6 (4/9, 2 μπλοκ, 84% υπ.), Γάτσης 1 (1/5) / Γκαράς (λ. – 69% υπ., 61% άριστες), Παπαδημητρίου 21 (19/37, 2 άσσοι, 64% υπ.), Ναζίρης, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης 9 (5/12, 4 μπλοκ).
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράϊτς 19π. (18/47, 1 άσσος), Μιγιαϊλοβιτς 28 (24/39, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 42% υπ.), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 16 (3/13, 13 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 16 (15/27, 1 μπλοκ, 46% υπ.), Ανδρεάδης 9 (6/9, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. – 76% υπ., 64% υπ.), Γραμματικάκης.