Πρεμιέρα με το δεξί για τον Εθνικό! Πώς διέλυσε τη Νίκη στο Αιγίνιο…

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αφού το βράδυ της Παρασκευής έφυγε με το τρίποντο από το Αιγίνιο, επικρατώντας της Νίκης, με 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-21) στον πρώτο αγώνα της σεζόν για το Λιγκ Καπ.

Ετσι ο Εθνικός πήρε μια μικρή… εκδίκηση για την περσινή ανώδυνη ήττα για την ίδια φάση της διοργάνωσης, όταν η ομάδα της Πιερίας είχε νικήσει με 3-2.

Επιθετικά πολύ καλοί ήταν οι Ράιτς (20π, 53% επίθεση) και Μιγιαϊλοβιτς (18π, 56% επίθεση), ενώ για τους γηπεδούχους αγωνίστηκαν οι μεταγραφές της τελευταίας στιγμής, Χριστοφορίδης και Μπλανκενάου, αλλά χωρίς να μπορέσουν να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας της Πιερίας.

Το εξαιρετικό σερβις των Ράιτς, Μιγιαΐλοβιτς χάλασε την υποδοχή της ομάδας για Γιάννη Μέλκα, που έχει το… ελαφρυντικό ότι βρίσκεται μόνο δύο ημέρες σε πλήρη σύνθεση. Πολύ καλοί ήταν επίσης και οι  Παπάζογλου, Ανδρεάδης οι οποίοι φαίνεται ότι δίνουν στον Εθνικό μεγάλη δύναμη στο μπλοκ με την εμπειρία τους.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 8-2 αλλά η Νίκη ισορρόπησε τον αγώνα, ισοφάρισε 15-15 και προηγήθηκε έναν πόντο μέχρι το 21-20.  Από εκεί και πέρα ο Εθνικός με άμυνα και «κόντρα» επιθέσεις κατάφερε να κάνει το 0-1.

Στο 2ο σετ και στο 3ο σετ η Νίκη προηγήθηκε 8-5 αλλά ο Εθνικός κατάφερε να ισορροπήσει και τις δύο φορές τον αγώνα και με πρώτους σκόρερ τον Σέρβο και τον Κροάτη πήρε την καθαρή νίκη.

Οι πόντοι της Νίκη Αιγινίου προήλθαν από 5 άσους, 43% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων ενώ αυτοί  του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 49% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Στις 7.00 το απόγευμα του Σαββάτου ο Εθνικός αντιμετωπίζει τον Άρη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας, όπου οι κίτρινοι ηττήθηκαν στον άλλο αγώνα της πρώτης αγωνιστικής του ομίλου με 3-1 από τον ΠΑΟΚ. Την ίδια ώρα θα παίζουν στο Αιγίνιο η Νίκη με τον ΠΑΟΚ. Την Κυριακή στις 4.00 το απόγευμα έχει προγραμματιστεί και πάλι στην Μίκρα η αναμέτρηση του Εθνικού με τον ΠΑΟΚ. Και τα δυο παιχνίδια του Εθνικού θα μεταδοθούν live από το ThrakiSportS.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Μπλανκενάου 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Β.Γεωργόπουλος 17  (13/31 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (6/11 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 48% υπ – 28% άριστες), Μακλάχλιν 13 (12/28επ, 1 μπλοκ, 25%υπ, 18% άριστες), Νταλίτζ 5 (2/6επ, 3 μπλοκ)  Γκορίδης 3 (3/4 επ) / Αγγελής (λ – 53% υπ., 47% άριστες), Χρστοφορίδης 2 (1άσος, 1 μπλοκ), Παράσογλου, Αναστασιάδης, Αλ.Γεωργόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 20π (18/34 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 18 (15/27 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 26% υπ, 19% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (άσος), Παπάζογλου 4 (2/9 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 11 (9/24 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 20% άριστες), Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. – 63% υπ., 42% άριστες), Κασαμπαλής.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ