Photos: 50 κλικ από την ισοπαλία της Ξάνθης στα Γιάννενα και το ανύπαρκτο πέναλτι του ΠΑΣ

Η Ξάνθη πήρε το βαθμό στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ, μπορεί ωστόσο να νιώθει ηθική νικήτρια αφού ήταν πολύ κοντά στο να πάρει το τρίποντο, ούσα πολύ καλύτερη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ από ανύπαρκτο πέναλτι.

Συγκεκριμένα, έπειτα από ένα αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Τσουκαλά που κέρδισε ο Ηλιάδης χωρίς όμως αυτό να έχει συμβεί ποτέ, όμως οι Θρακιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην συνέχεια και ισοφάρισαν με τον Ερέα στο 80ο λεπτό ενώ προσπάθησαν και για τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Λουτσέσκου, που έφτασε τους 17 βαθμούς και έμεινε ωστόσο για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τις νίκες. Στους 18 σκαρφάλωσε ο ΠΑΣ, που παραχώρησε τη δεύτερη ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες».

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Ξάνθη ο ρουμάνος προπονητής της. Τσέναμο στην εστία και Γουάλας, Καρυπίδης, Λισγάρας, Μπέρτος ήταν γραμμή άμυνας των φιλοξενούμενων, ενώ Φλίσκας και Λουσέρο αποτελούσαν το «τείχος» μπροστά από την αμυντική τετράδα. Νιέτο (αριστερά), Βασιλακάκης (άξονα) και Ράνος (δεξιά) ήταν η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Σολτάνι.

Με πίεση ψηλά στο γήπεδο ξεκίνησε τον αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας μάλιστα καλή στιγμή στα 33 μόλις δευτερόλεπτα με τον Μανιά να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Αυτή όμως ήταν ουσιαστικά η μόνη ευκαιρία του ημιχρόνου, με την Ξάνθη γρήγορα να ισορροπεί, να έχει την κατοχή και  στο 34’ να πλησιάζει στο γκολ κεφαλιά του Καρυπίδη.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Γιαννιώτες στο β’ μέρος, αφού ο Ηλιάδης κέρδισε το (ανύπαρκτο) πέναλτι από τον Γουάλας και ο Τσουκαλάς με εκτέλεση στο «παραθυράκι» δεν άφησε περιθώρια στον Τσέναμο. Από εκείνο το σημείο και εντεύθεν όμως, υπήρχε μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Ξάνθη. Ο Λουτσέσκου πέρασε άμεσα στο χορτάρι τον Ερέα που έδωσε οντότητα στην επιθετική γραμμή της ομάδας του, η οποία από το 60’ και μετά κυριάρχησε.

Η δεύτερη αλλαγή του Λουτσέσκου (Ορφανίδης) λίγο έλειψε να σκοράρει στο 80’, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Νιέτο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά ωστόσο ο Βελλίδης έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Ορφανίδη από πολύ κοντά. Στην εξέλιξη της φάσης, ο εξαιρετικός Νιέτο σέντραρε ξανά από το ίδιο σημείο, αυτή τη φορά ο Καπετάνος άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια και ο Χερέα έγραψε το 1-1, ένα αποτέλεσμα που δίνει το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να έχουν δικαίωμα να αισθάνονται αδικημένοι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (81′ Σαπαλίδης), Μανιάς, Ηλιάδης (72′ Λίλα), Ακόστα, Τσουκαλάς, Στρούνα, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας (90+1′  Κοζορώνης).
SKODA ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (54′ Eρέα), Φλίσκας, Νιέτο, Λισγάρας, Καρυπίδης (78′ Ορφανίδης), Ράνος (68′  Καπετάνος).

ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ THRAKISPORTS ΜΕ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΤΗΣ INTIME…