LIVE η Γ’ Εθνική: Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Ν. Σκοπού, Ελευθερούπολη – ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΕ Κομοτονής – Αγία Βαρβάρα

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους αγώνες Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Νέου Σκοπού,  ΑΕ Κομοτονής – Αγία Βαρβάρα και Ελευθερούπολη – ΓΑΣ Κομοτηνή, τα τρία παιχνίδια των ομάδων της Θράκης για την πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση τις επόμενες ώρες θα πληροφορηθείτε την εξέλιξη στους αγώνες των τριών ομάδων της Θράκης στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας που αρχίζουν στις 18:00 το απόγευμα.

Ωρα 17:25  Ξεκινά το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής όπου φέτος, όπως και πριν δύο χρόνια, θα έχουμε τριπλή θρακιώτικη συμμετοχή.

Ωρα 17:28  Πέραν του ΓΑΣ Κομοτηνή και της Ασπίδας Ξάνθης που υποβιβάστηκαν από την Β΄Εθνική, έχουμε και την παρουσία της ΑΕ Κομοτηνής που κατέκτησε πέρυσι τον τίτλο στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Ωρα 17:35  Στο κλειστό της Κομοτηνής η ΑΕ Κομοτηνής που μεσοβδόμαδα άλλαξε προπονητή με τον Βασίλη Στοάκη να επιστρέφει σε ρόλο βασικού κόουτς, φιλοξενεί την Αγία Βαρβάρα.

Ωρα 17:38  Στην άλλη κόντρα Κομοτηνής – Καβάλας, ο ΓΑΣ ταξιδεύει στην Ελευθερούπολη όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Ωρα 17:41  Στο Εύμοιρο η Ασπίδα Ξάνθης φιλοξενεί τον Ορφέα Νέου Σκοπού, στον πρώτο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος.

Ωρα 17:45  Με άλλα λόγια έχουμε κόντρες ανάμεσα στις ομάδες της ΕΚΑΣΑΜΑΘ σε αυτήν την πρεμιέρα.

Ωρα 17:50  Μένουν δέκα λεπτά για την έναρξη όλων των αγώνων, καθώς φέτος η ώρα έναρξης θα είναι στις έξι και όχι πέντε όπως πέρυσι (ποαραδοσιακά η Γ’ Εθνική ξεκινά στις έξι ενώ η Β’ Εθνική στις πέντε).

Ωρα 17:55  Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της πρεμιέρας για τον ανατολικό όμιλο του βορρά της Γ’ Εθνικής: Χαλκηδόνα – ΧΑΝΘ, Αρετσού Καλαμαριάς – Ίκαροι Σερρών, ΒΑΟ – Γαλατίστας, Γέφυρα – Ζέφυρος 02.

Ωρα 17:58  Πεντάδα για τον ΓΑΣ Κομοτηνή στην Ελευθερούπολη: Στασινόπουλος, Λεχούδης, Καλατζής, Μπεκρής και Καραμπέκης.

Ωρα 18:02 Πεντάδα για την Ασπίδα Ξάνθης στο Εύμοιρο: Στεφανίδης, Κουτσογιάννης, Παπαδάκης, πετς και Χατζηκωνσταντινίδης.

Ωρα 18:10  Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει το παιχνίδι στην Κομοτηνή, καθώς υπάρχει πρόβλημα με κάοιθια δελτία της Αγίας βαρβάρας.

Ωρα 18:14  Όπως έγινε  γνωστό, κάποια περσινά δελτία δεν έχουν φετινή θεώρηση και σύμφωνα με τους διαιτητές δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν.

Ωρα 18:19  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στο Εύμοιρο με τους γηπεδούχους να είναι μρσοστά στο σκορ. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Νέου Σκοπού 16-13.

Ωρα 18:24  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου και στην Καβάλα με πολύ καλό ξεκίνημα για την ομάδα της Ροδόπης. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Ελευθερούπολη – ΓΑΣ Κομοτηνή 18-28.

Ωρα 18:28  Ξεκινά με καθυστέρηση σχεδόν μισής ώρας και το παιχνίδι στην Κομοτηνή, με τους παίκτες της Αγίας Βαρβάρας που έχουν πρόβλημα τα δελτία τους να μην δηλώνονται τελικά. Χονδροπουλος, Σταματελος, Παπαγεωργίου και Κουτσοβασίλης ξεκινούν για την ΑΕ Κομοτηνλης.

Ωρα 18:38  Στην Κομοτηνή η ΑΕΚ προηγείται με 11-8 της Σάντα περίπου τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, σε ένα κατάμεστο από κόσμο κλειστό.

Ωρα 18:43  Τέλος δεύτερης περιόδου στο Εύμοιρο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με βραχεία κεφαλή, σε ένα ματς που έχει όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Νέου Σκοπού 28-27

Ωρα 18:45  Τέλος πρώτου δεκαλέπτου στην Κομοτηνή με την ΑΕΚ να παίρνει διψήφια διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: ΑΕ Κομοτηνής – Αγία Βαρβάρα 21-10.

Ωρα 18:52  Στην Ελευθερούπολη έχουμε ανάπαυλα με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά αλλά τους γηπεδούχους να έχουν ροκανίσει την διαφορά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Ελευθερούπολη – ΓΑΣ Κομοτηνή 36-40

Ωρα 18:57  Στην Κομοτηνή βρισκόμαστε στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων, με σκορ 26-14.

Ωρα 19:01  Στην Κομοτηνήξ έχουμε σχεδόν νταμπλ σκορ τέσσρερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγείται της Σάντα με 34-24.

Ωρα 19:10  Στο Εύμοιρο περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, υπάρχει μικρή ένταση. Η Ασπίδα προηγείται με 41-34, τα πνεύματα ευτυχώς ηρεμούς.

Ωρα 19:11  Τέλος δεύτερου δεκαλέπτου στην Κομοτηνή με τους καβαλιώτες να μειώνουν αλλά να μην πέφτει η διαφορά κάτω από διψήφιο αριθμό πόντων. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΕ Κομοτηνής – Αγία Βαρβάρα 34-24.

Ωρα 19:19  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στο Εύμοιρο με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα διψήφιου αριθμού πόντων. Αποτέλεσμα τρίτης περιούδου: Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Ν. Σκοπού 48-37

Ωρα 19:27  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου και στην Ελευθερούπολη με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να δείχνει να καθαρίζει το παιχνίδι. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Ελευθερούπολη – ΓΑΣ Κομοτηνή 44-60

Ωρα 19:33  Στην Ξάνθη το ματς εξελίσσεται σε μεγάλο ντέρμπι. 52-51 προηγείται η Ασπίδα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Ωρα 19:37  Στην Κομοτηνή φτάνει την διαφορά στους 14 πόντους η γηπεδούχους ομάδα, στα μισά της τρίτης περιόδου, με την ΑΕ να προηγείται της Αγίας βαρβάρας με 45-31.

Ωρα 19:38  Θρίλερ για νερά νεύρα στην Ξάνθη, ισόπαλες 53-53 οι δύο ομάδες

Ωρα 19:48  Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στην Κομοτηνή με την ΑΕ Κομοτηνής να έχει προβάδισμα ασφαλείας. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: ΑΕ Κομοτηνής – Αγία Βαρβάρα 51-38.

Ωρα 19:49 Στην κόψη του ξυραφιού ο αγώνας στο Εύμοιρο. 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με καλάθι του Κουτσογιάννη η Ασπίδα ξαναπαίρνει προβάδισμα με 57-56.

Ωρα 19:51  Τέλος του αγώνα στην Ελευθερούπολη με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να ξεκινά με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής. Τελικό αποτέλεσμα: Ελευθερούπολη – ΓΑΣ Κομοτηνή 57-72.

Ωρα 19:52  Τέλος του αγώνα στο Εύμοιρο με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια δραματική αλλά και αγωνιώδη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα: Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Νέου Σκοπού 60-56

Ωρα 20:07  Στην Κομοτηνή ακόμα δεν έχει τελιεώσει το παιχνίδι, μένουν δύο λεπτά και είκοσι δευτερόλεπτα και η ΑΕ Κομοτηνής προηγείται με σκορ 60-53 της Αγίας βαρβάρας.

Ωρα 20:10  Εχει μειώσει στους πέντε πόντους, 60-55 η Σάντα, ακριβώς δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ωρα 20:17  Τέλος του αγώνα και στην Κομοτηνή, με νίκη για τους γηπεδούχους, που συμπληρώνουν την θριαμβευτική πρεμιέρα για τις ομάδες της Θράκης. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕ Κομοτηνής – Αγία Βαρβάρα 63-55