Ικανοποιημένοι Λουτσέσκου και Αναστόπουλος μετά τον αγώνα ΟΦΗ – Ξάνθη

Ικανοποιημένοι δήλωσαν μετά τον αγώνα κυπέλλου ΟΦΗ – Ξάνθη οι δυο προπονητές των ομάδων για διαφορετικούς λόγους ο καθένας, Από τη μια ο Λουτσέσκου θεωρεί πως η Ξάνθη απέκτησε προβάδισμα με το 1-1 στην Κρήτη, αλλά στο δεύτερο ματς θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για την πρόκριση, ενώ από την άλλη ο Νίκος Αναστόπουλος στάθηκε στην υπερπροσπάθεια που κάνουν οι λιγοστοί παίκτες του ΟΦΗ σε κάθε παιχνίδι .

Ο Ρουμάνος τεχνικός κράτησε μόνο το δεύτερο ημίχρονο από το παιχνίδι, όταν οι Θρακιώτες έπαιξαν καλά και θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη.

Φεύγουμε από την Κρήτη με το πλεονέκτημα. Στο πρώτο 25λεπτό δεν πήγαμε καλά. Δώσαμε στον ΟΦΗ την ευκαιρία να είναι καλύτερος. Το σημαντικό είναι ότι σκοράραμε αμέσως μετά το τέρμα που δεχθήκαμε. Μετά είχαμε το έλεγχο και μπορούσαμε να κερδίσουμε και το παιχνίδι. Είναι ένα καλό αποτέλεσμα για εμάς αλλά πρέπει να παλέψουμε πολύ και στο δεύτερο παιχνίδι», τόνισε ο Λουτσέσκου.

Ο Νίκος Αναστόπουλος έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση των Κρητικών κόντρα στην Ξάνθη, επισημαίνοντας πως θα μπορούσαν να βάλουν κι άλλο γκολ.

«Όπως και με τον Εργοτέλη, όσοι και αν είμαστε κάνουμε την δουλειά μας. Κάνουμε κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα κάτω και παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Χωρίς να είμαι υπερβολικός, έπρεπε να πετύχουμε τουλάχιστον ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, προηγηθήκαμε νωρίς αλλά δεχτήκαμε ξανά ένα γκολ. Αυτό το γεγονός πρέπει να το δουλέψουμε γιατί έχει συμβεί κατ’ επανάληψη και όποτε σκοράρουμε, δεχόμαστε αμέσως γκολ. Από εκεί και πέρα, το καλό είναι ότι έχουμε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και αυτό είναι που με ενδιαφέρει. Μπορεί να μην πετυχαίνουμε γκολ εύκολα αλλά το θετικό είναι ότι κάνουμε ευκαιρίες. Μπράβο στα παιδιά και μπράβο στον κόσμο που μας στήριξε για ακόμα μια φορά κάτω από αντίξοες συνθήκες», ανέφερε αρχικά.

Για τον αγώνα της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό, σημείωσε: «Η προσοχή μας είναι στραμμένη στον αγώνα της Κυριακής, όχι επειδή είναι ο Παναθηναϊκός αλλά επειδή κάνουμε το ίδιο σε όλα τα παιχνίδια. Εμείς κάνουμε την δουλειά μας και θα συνεχίσουμε με το ίδιο πνεύμα. Θέλουμε τον κόσμο κοντά μας αλλά προσοχή και να μην ξεφύγουν από τα όρια γιατί ορισμένοι μας βρήκαν στα γήπεδα, δεν τους βρήκαμε εμείς».