Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας επικράτηση του ΓΑΣ Κομοτηνή επί του Νέου Σκοπόυ

Δίκαια ο ΓΑΣ Κομοτηνή έφτασε σε μια ακόμα σημαντική εκτός έδρας επικράτηση, κερδίζοντας τον Ορφέα Νέου Σκοπού σχετικά εύκολα.

Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο (15-8 στο εξάλεπτο), οι Θρακιώτες αύξησαν την πίεσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας στο όριο του φάουλ. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα του Ν. Σκοπού επιτυγχάνοντας καλάθια κυρίως με διεισδύσεις. Το 24-18 μετατράπηκε σε 27-35 (3:34 πριν το ημίχρονο), ενώ η διαφορά ανέβηκε και σε διψήφιο αριθμό πόντων με το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ντόπιοι φίλαθλοι περίμεναν την αντίδραση των «ασπρόμαυρων», αλλά αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παρκέ ήταν οι Κομοτηναίοι. Στο 22′ το σκορ ήταν 34-53, με τον Φώτη Κοκολιό να ψάχνει λύσεις. Οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και επιχείρησαν να κάνουν την ολική επαναφορά ανεβάζοντας ταχύτητα. Οι Σερραίοι περιόρισαν τα ατού των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να μειώσουν σε 51-57 (1:20).

Οι «ασπρόμαυροι» όσο κι αν προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο (63-69, 65-71) δεν κατόρθωσαν να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση του ΓΑΣ και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές από το γήπεδο του Νέου Σκοπού, με τους γηπεδούχους να βλέπουν και δυο παίκτες τους να τραυματίζονται σοβαρά, τους Καραμπατζιάκη και Καβαργύρη. Όπως σημειώνει το SerresBasket, από όπου αντλήσαμε στοιχεία και την φωτογραφία, «πολύ δυνατή κι έμπειρη ομάδα ο ΓΑΣ, οι Θρακιώτες ήξεραν τι ήθελαν στο παρκέ και φτάσανε πανάξια στο νικηφόρο αποτέλεσμα».

Διαιτητές: Δαμίγος – Παπαθανασίου
Δεκάλεπτα: 21-18, 34-46 (ημίχρονο), 51-59, 65-76 (τελικό αποτέλεσμα)
ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 14 (2), Δεμερτζής 12 (1), Σουλούγκας 2, Χατζής 6 (1), Παπάς 2, Καβαργύρης 7, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 20 (1), Καραμπατζάκης, Κουτσιαντζής.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ντίνας): Χαλίλ 8, Στασινόπουλος 2, Βελή 10 (1), Καλαντζής 10 (2), Μπεκρής 11 (1), Μαγκώνης 7 (1), Καραμπέκης 15 (1), Λεχούδης 3, Διαμαντίδης 8 (2), Πασχαλινόπουλος 2, Μπούντας.