Δάκρυσε ο Σουάνης μετά το ιδανικό ντεμπούτο που έκανε στην Κρήτη

Ιδανικό ντεμπούτο έκανε ο πρώην παίκτης της Ξάνθης και του Πανθρακικού Δημήτρης Σουάνης με την φανέλα του Απόλλωνα Αθηνών. Πέτυχε το μοναδικό γκολ της “ελαφράς ταξιαρχίας” μέσα στην κρήτη απέναντι  στα Χανιά, το οποίο και δίνει ελαφρύ προβάδισμα στην αθηναϊκή ομάδα για πρόκριση στα ημιτελικά μετά την ισοπαλία 1-1 που αποσπάστηκε.

Όλα έδειχναν ότι πάμε για λευκή ισοπαλία, όταν ο Βάντερσον εκμεταλλεύτηκε ένα από τα αμυντικά κενά της άμυνας των Χανίων στο 75ο λεπτό, βρέθηκε μόνο του τετ-α-τετ με τον Σικαλιά και στην προσπάθειά του να τον περάσει, ανατράπηκε. Ο Δημήτρης Σουάνης, ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και το έκανε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ για τον Απόλλωνα και πετυχαίνοντας γκολ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της “Ελαφράς Ταξιαρχίας”.

Ο Δημήτρης Σουάνης μπήκε στη θέση του Παναγιώτη Λαγού και βοήθησε τα μέγιστα στη βελτίωση της ομάδας του. Μετά το τέρμα που σημείωσε, ξέσπασε σε λυγμούς, ενδεικτικό της πίεσης που ένιωθε. Ωστόσο εμφανώς συγκινημένος ήταν και κατά τη διάρκεια των δηλώσεων του στον ΟΤΕ TV, ο Δημήτρης Σουάνης, ξεσπώντας ουσιαστικά για όσα πέρασε το περασμενο διάστημα στην ΑΕΛ, λέγοντας:

“Πέρασα δύσκολες στιγμές.Έμεινα έξω τρεις μήνες με τραυματισμό και τα παιδιά στην ομάδα με αγκάλιασαν. Το γκολ ήταν σίγουρα φάρμακο για εμένα”.

Ήταν ένα γκολ που έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα, Ωστόσο, η ομάδα της Κρήτης, δεν το έβαλε κάτω και στο 81ο λεπτό, ο Κρητικός ισοφάρισε με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκονσάλες. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 1-1, που αφήνει ανοιχτούς τους λογαριασμούς για την συνέχεια, αλλά με σαφές προβάδισμα για τον Δημήτρη Σουάνη και τη νέα του ομάδα.