Έκαναν τo «repeat» οι Ξανθιώτες της ΛΕΚΑΒΕΞ κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την Komo Basket League

Η ΛΕΚΑΒΕΞ, ομάδα που αποτελείται ως επί το πλείστον από παλαιμάχους της Ασπίδας Ξάνθης, ήταν η μεγάλη νικήτρια της φετινής Komo Basket League καθώς επικράτησε στον τελικό του «Άμιλλα Stadium» των Απαράδεκτων με 80-67 σε έναν πολύ ανταγωνιστικό αγώνα, εφάμιλλο της αξίας των αγωνιζομένων.

Η ομάδα της Ξάνθης έχοντας τα ηνία σχεδόν από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, έβρισκε τις λύσεις σε κάθε προσπάθεια των Απαράδεκτων να μπουν στη διεκδίκηση του αγώνα, με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά βάσει εξέλιξης το τελικό 80-67.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την περσινή σεζόν και πάλι η ίδια ομάδα, τότε με το όνομα Γιάφκα, κατέκτησε το τρόπαιο στο Κλειστό της Κομοτηνής κόντρα στην ίδια ομάδα.

Νικητές και ηττημένοι αγκαλιάστηκαν μετά το τέλος του αγώνα και έστειλαν ένα μήνυμα πως ο αθλητισμός ενώνει. Παράλληλα όλοι ευχήθηκαν να συνεχίσει ο θεσμός με την ίδια αγάπη από τους διοργανωτές και συμμετέχοντας.