Β’ Εθνική: Ήττα που… δεν κοστίζει στον Λεύκιππο Ξάνθης από την Ένωση Καβάλας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας

Την ήττα με σκορ 71-53 γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης στην Καβάλας στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου για τον 3ο όμιλο της National League 1.

Οι Ξανθιώτες τερμάτισαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα αντιμετωπίσουν στην ΔΕΚΑ στην πρώτη φάση των πλέι οφ με στόχο τις δύο νίκες στη σειρά, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που χρειαστεί τρίτο παιχνίδι.

Στα της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για 30 λεπτά με τον Λεύκιππο Ξάνθης να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με τρεις πόντους (17-20) και να χάνει στο δεύτερο και το τρίτο με πέντε (35-30 στο ημίχρονο και 45-40 στο 30′). Ωστόσο η θέληση και το πάθος των γηπεδούχων ήταν αναμενόμενα πολύ μεγαλύτερο, κερδίζοντας εμφατικά την 4η περίοδο με επί μέρους σκορ 26-13 για το τελικό 71-53 της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ο Κόλσον για την Ένωση με 22 πόντους, ενώ ο Εβρίτης Δήμος Κεραμάρης σημείωσε 10 με ένα τρίποντο για την ομάδα του κόουτς Κουστένη.

Από την άλλη, 14 με τέσσερα τρίποντα πέτυχε ο Καλαμπάκας για τον Λεύκιππο, με την ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη να ρίχνει το βάρος στα επερχόμενα παιχνίδια με την ΔΕΚΑ με στόχο στην πρόκριση στην δεύτερη φάση των φετινών πλέι οφ.

Διαιτητές: Δέλλας-Παπαθανασίου-Κωνσταντινέλλης

Δεκάλεπτα: 17-20, 35-30, 45-40, 71-53

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ (Κουστένης-Τολιάδης): Κόλσον 22, Μουρατίδης 5(1), Απαζίδης 4, Κεραμάρης 10(1), Πεχλιβανίδης 15(1), Τραπεζάνογλου, Ιωαννίδης 5(1), Μουτίδης 2, Τσίγκας 8(2), Αντωνιάδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 14(4), Κατσαμούρης 5(1), Παλλάκης, Μητρόπουλος 8, Χριστοφορίδης 9(3), Γιάκουλας 9(1), Μπουτσακτσή 2, Κουρτίδης 2, Βασαλάκης 2, Γκουτκίδης 2, Διαμαντής.