«Βράζουν» με τη διαιτησία στον ΑΟ Νεοχωρίου: «Μας αποτελείωσαν οι πέντε κόκκινες στην παράταση, δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι υπέρ μας»

Ανακοίνωση κατά της διαιτησίας εξέδωσε ο ΑΟ Νεοχωρίου μετά την ήττα με 2-0 στην παράταση από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο «Φώτης Κοσμάς» και τον αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου.

Η ανακοίνωση, αναφέρει:

«Δεύτερος ημιτελικός σήμερα στο γήπεδο Φώτης Κοσμάς της Αλεξανδρούπολης που συνοδεύτηκε με ήττα της ομαδας μας με 2-0 στην παράταση(κανονική διάρκεια 1-0)και αποκλεισμό απο την συνέχεια της διοργάνωσης.

Μια ήττα πάντως που φέρει την υπογραφή του διαιτητή της αναμέτρησης ο οποίος αφού αρχικά δεν υπέδειξε πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ της ομαδας μας στο 9′(το έκανε φάουλ εκτός περιοχής και ενω ηταν τελευταιος παιχτης δεν εδειξε ουτε καν κιτρινη καρτα)καθ’ολη την διάρκεια του παιχνιδιου τα σφυρίγματα ήταν υπέρ της γηπεδούχου ομάδας βρήκε την ευκαιρία φορτώνοντας την ομάδα μας στην παράταση με πέντε κόκκινες κάρτες,τρεις εντός του αγωνιστικού χώρου και δύο στον πάγκο αποτελειώντας και τις τελευταίες ελπίδες της ομαδας για πρόκριση στον τελικό του θεσμού. Μια φάση η όποια ξεκίνησε στο κέντρο του γηπέδου όταν ο Αλεξακουδης με τάκλιν βρήκε απο πίσω τον αντίπαλο του και αντίκρισε δικαιολογημένα την κόκκινη κάρτα του διαιτητη της αναμέτρησης ο οποίος όμως στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιου στο 85′ σε ανάλογο τάκλιν με αποδέκτη τον Αλεξακούδη και θύτη τον αμυντικό του Εθνικού αποφάσισε να το τιμωρήσει με κίτρινη κάρτα ενώ στον αντίποδα έβγαλε με ευκολία την απευθείας κόκκινη κάρτα.Μια φάση που προκάλεσε την έκρηξη των παιχτών μας εντός του αγωνιστικού χώρου και του πάγκου μας με αποτέλεσμα να αποβάλλει τον Προπονητή της ομάδας μας και τον Γενικό Αρχηγό.

Στα του παιχνιδιου η ομάδα μας ήταν συγκινητική σήμερα και με κατάθεση ψυχής ήταν αυτή που άξιζε να πάρει το εισητηριο για τον τελικό παίζοντας προσηλωμένα και με πλάνο στο παιχνίδι της δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την ομάδα του Εθνικού η όποια εκτός του γκολ στο 53′ είχε άλλες δύο καλές στιγμές με τον Λαζαρίδη και τον Τρανοπουλο βέβαια όλα αυτά θα ήταν διαφορετικά αν ο διαιτητής καταλογιζε το πέναλτι το οποίο έκανε γαργάρα και το μετέτρεψε σε φάουλ στο 9′,ενώ και στο 2-0 του Εθνικού η φάση ξεκινάει από επιθετικό φάουλ πάνω στον Νικολάου ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει με κεφάλια δέχθηκε σπρώξιμο από πίσω.Στον αντίποδα και η ομάδα μας είχε κάποιες καλές στιγμές στο παιχνίδι με κυριότερες τα σουτ του Διαμαντιδη στο 67′ και στο 78′ τα οποία πέρασαν έξω,κεφάλια στο 25′ και σουτ του Κυλιτζιδη στο 33′ κόντραρε και πέρασε κορνερ.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την ομάδα μας να αποκλείεται από την συνεχεία της διοργάνωσης χάνοντας με 2-0 δείχνοντας πάντως χαρακτήρα στις προκλήσεις και στα βρισίδια που δέχθηκε από μερίδα οπαδών του Εθνικού και από ποδοσφαιριστές εντός αγωνιστικού χώρου αλλά και εκτός κάποιων που δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής λόγω καρτών.

Υ.Γ.

“Κύριοι”και “Κυρίες” να ξέρετε ότι είμαστε πολύ υπερήφανοι που είμαστε Χωριανοί όπως σας αρέσει να μας λέτε σε κάθε ευκαιρία που σας δίνετε σήμερα αυτή η ομάδα των “Χωριανών” σας έβαλε τα γυαλιά αλλά λόγω το ότι κάποιοι ήθελαν εσάς στον τελικό μοιραία αποφάσισαν για εμάς.Εμας μας αρκεί πάντως που ακόμα και στο 120′ με 8 ποδοσφαιριστές εντός γηπέδου δεν καταφέρατε να φτάσετε ούτε στην εστία μας αντιθέτως κλειστήκατε στην περιοχή σας από τους 8 που είχαν απομείνει στο γηπεδο για να κρατησετε το σκορ….Για τα 2 μπουκαλια νερό δεν θα σχολιάσουμε τίποτα….

Συγχαρητήρια στα παλικάρια μας που μας έκαναν υπερήφανους και μας έδειξαν για ακόμη μια φορά ότι αυτή η ομάδα μπορεί να τα βάλει με οποιονδήποτε αντίπαλο παίζοντας για 120′ με πάθος δύναμη και προσήλωση».