Γ’ Εθνική: Κρίμα κι άδικο για την Ασπίδα Ξάνθης! Ήταν μπροστά όλο το ματς αλλά ηττήθηκε από τον Εθνικό Λαγυνών στην παράταση

Την ήττα με σκορ 79-72 στην παράταση γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης μέσα στον Εθνικό Λαγυνών (68-68 κανονική διάρκεια), στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της National League 2.

Οι Ξανθιώτες ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση, ωστόσο δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ο Σαββουλίδης με 25 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ για την Ασπίδα ξεχώρισε και ο Στουρνάρας με 16 και 2 τρίποντα. Από πλευράς γηπεδούχων, κορυφαίος ήταν ο Γκαβέζος με 24 και 2 τρίποντα.

Η Ασπίδα Ξάνθης έχασε την ευκαιρία να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα και έχει ρεκόρ 11-9, ενώ ο Εθνικός Λαγυνών με τη νίκη που σημείωσε ανέβηκε στο 9-11. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Νίκου Δώδου υποδέχεται τον Ναύαρχο Βότση, ομάδα που αποτελούνται από τις ακαδημίες του Άρη Θεσσαλονίκης, ενώ ο Εθνικός υποδέχεται την ουραγό Ευκαρπία.

Διαιτητές: Μπουγλός Π.-Γιατρόπουλος-Πάνος

Δεκάλεπτα: 13-21, 33-41, 53-51, 68-68(κ.α.), 79-72

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ (Ροδάς-Μισιρλόγλου): Γιώρτσιος 3(1), Σεφερίδης 12(1), Γαϊτάνης 11(1), Γκαβέζος 24(2), Σαμαράς 9(2), Φωτιάδης Η. 6, Φωτιάδης Ι. 3(1), Ιατρίδης 8, Δημητρακάς 3.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Δώδος-Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 11(1), Στουρνάρας 16(2), Παυλάκης 5(1), Κρστιτς 2, Μπιλιούρης 1, Σαββουλίδης 25(4), Κάλφας 4, Καρανικολίδης 8(1), Ρούμογλου.