Volley League: Πέμπτη σερί ήττα για τον Άθλο και μπελάδες για τους Εβρίτες

Ο Άθλος Ορεστιάδας βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ αλλά μετά από αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 δίχως όμως να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή καθώς ο Πήγασος κέρδισε στο τάι μπρέικ παίρνοντας και τη νίκη.

Στο απόλυτο ντέρμπι ισοβαθμίας μεταξύ των δύο ομάδων καθώς στον Α’ γύρο ο Άθλος είχε νικήσει με το ίδιο σκορ (3-2) στην Πολίχνη και με πόντους 103-99 όσοι είναι και οι πόντοι που νίκησε ο Πήγασος στον αποψινό αγώνα.

Επίσης οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση με 12 βαθμούς. Το μειονέκτημα για τον Άθλο είναι πως την 17η αγωνιστική έχει ρεπό και την τελευταία αγωνιστική έχει τον τελευταίο του αγώνα στο Ζηρίνειο με την Κηφισιά, ενώ ο Πήγασος έχει δύο αγώνες, έναν με την Κηφισιά στην έδρα του και με την Καλαμάτα 80 στη Μεσσηνία.

Ο Πήγασος είχε εκρηκτικό ξεκίνημα με 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση στο 1ο σετ και άριστη υποδοχή πιέζοντας τους γηπεδούχους. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Πήγασο να σκοράρει με τους Χάζελντεν Μαυροβουνιώτη που ήταν και οι πρώτοι σκόρερ με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε από το 3ο σετ με τον Άθλο να στηρίζεται στους ακραίους του Μπέικ και Χούτσεσον, ενώ για άλλο ένα ματς διαγώνιος ήταν ο Καραμπαλί και εκτός αποστολής ο Μπουιάτι.

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Άθλος ισοφάρισε 2-2 σετ. Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Πήγασος με την είσοδο του Καπετανίδη, το σερβίς του Προύσαλη και μπλοκ από Παπαλεξίου, Μαυροβουνιώτη ξέφυγε 7-2 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Νωρίτερα, από το ξεκίνημα του αγώνα ο Πήγασος μπήκε δυνατά με προβάδισμα 11-6 και κυριαρχία στο φιλέ από Χάζελντε, Στουντζίνσκι, Μαυροβονιώτη. Στο 14-18 ο Άθλος έκανε σερί 3-0 και μείωσε στον πόντο 17-18 αλλά δεν είχε συνέχεια καθώς ο Στουντζίνσκι με επίθεση και ο Αρμενάκης με μπλοκ στον Καραμπαλί έδωσαν αέρα στον Πήγασο με 21-18. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Μαυροβουνιώτης έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-0.

Στο 2ο σετ ο Άθλος μπήκε καλύτερα με προβάδισμα 8-6 και 10-9 αλλά ο Πήγασος επιστράτευσε το σερβίς του Παπαλεξίου και διαδοχικά μπλοκ των Στουντζίνσκι, Χάζελντεν και Αρμενάκη έκανε σερί 7-0 για το 16-10. Το σετ έκλεισε 25-22 με την επίθεση του Στουντζίκσι.

Ο Άθλος γύρισε τη… ταμπέλα στο 3ο σετ και με τους Μπέικ, Καραμπαλί να μεταμορφώνονται και δύο σερί 4-0 από το σερβίς του Χούτσεσον πήρε δύο συνεχόμενους άσσους πήρε κεφάλι 15-7. Το σετ κύλησε άνετα για τον Άθλο και έκλεισε με το μπλοκ του Χούτσεσον στον Καπετανίδη.

Ο Άθλος κυριάρχησε και στο 4ο σετ με πίεσε στο σερβίς και ξέσπασμα με δύο νέα σερί 4-0 για το 18-10. Με την είσοδο του Καπετανίδη ο Πήγασος μείωσε 23-19 αλλά ο Μπέικ έκλεισε το σετ 25-20.

Στο τάι μπρέικ το μπλοκ αλλά και το σερβίς του Προύσαλη έκαναν τη διαφορά και έκριναν τον αγώνα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπαχρήστου, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σαρδάνη.