Β’ Εθνική: Λύγισε από το μπασκετικό «ξύλο» των Πεύκων και γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Την ήττα με σκορ 75-58 από τους Μαχητές Πεύκων γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στο Κλειστό του 2ου ΓΕΛ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην έναρξη της αναμέτρησης και με πολύ σκληρή άμυνα, ορισμένες φορές και με την ανοχή των διαιτητών στο σκληρό αμυντικό παιχνίδι μη καταλογίζοντας καταφανέστατα φάουλ, πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 21-22 στο δεκάλεπτο και 31-39 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν το μυαλό τους και τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και εκτός, δείγμα ότι δέχτηκαν τρεις τεχνικές ποινές για διαμαρτυρίες και παρά την υπερπροσπάθεια δεν μπόρεσαν ουσιαστικά ποτέ στην επανάληψη να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 45-61, ενώ με ένα σερί 0-7 στην αρχή της 4ης η διαφορά έφτασε στο +23 και το 45-68. Εν τέλει ο ΓΑΣ έκλεισε τη διαφορά στους 17 πόντους για το τελικό 58-75.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 21-22, 31-39, 45-61, 58-75

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης -Κουτσοβασίλης): Σιγκούνας, Αρχιμανδρίτης 2, Χριστοδούλου 4, Περρής 15(2), Ναλμπάντης 15(1), Μπίλιος 2, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 3(1), Κάλτσος 6, Χωματάς, Κάφφκε 5, Γεωργίου.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Καλογιαννίδης 14, Φλιάτης 6, Νώτης 17, Αμπαράς 13(1), Γαλανίδης 11(2), Κιγμέτογλου 6, Χαραλαμπίδης 8, Μήνου, Στρυβάκης, Παπασάβογλου.