Volley League: Ο Άθλος έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάποιον πολύτιμο πόντο

Μια ανάσα μακριά από έναν… ιστορικό θρίαμβο, βρέθηκε ο Άθλος Ορεστιάδας στο “Παλατάκι” της Θεσσαλονίκης.

Αν και ηττήθηκε με 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 28-26) σετ από τον ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, «κοίταξε στα μάτια» τον πανίσχυρο αντίπαλό του, “έβαλε δύσκολα” στον κάτοχο του Σούπερ Καπ και σίγουρα άξιζε τουλάχιστον κάποιον πολύτιμο πόντο, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Σε ένα ματς με φοβερές διακυμάνσεις στο σκορ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στην Πυλαία, ο Άθλος έπαιξε χωρίς άγχος αφού κόντρα στους υπερπρωταθλητές Ελλάδας, δεν είχε τίποτα να χάσει και άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Με τον εξαιρετικό Καραμπαλί Απόντζα, βασικό διαγώνιο αντί του Βραζιλιάνου Ρενάν Μπουιάτι και άξιο συμπαραστάτη του στο σκοράρισμα, τον Ιρανό Μπέϊκ, το σύνολο του Κριστιάν Τσιτιγκόι έβγαλε ενέργεια, πάθος, αποφασιστικότητα, κέρδισε το πρώτο σετ, «λύγισε» στις λεπτομέρειες στο 2ο και 4ο σετ και αν απέφευγε τα λάθη στο τέλος θα μπορούσε να διεκδικήσει ακόμη και τη νίκη.

O Άθλος ξεκίνησε δυνατά, με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματική επίθεση είχε από την αρχή προβάδισμα 8-6, φτάνοντας τη διαφορά στο +4, 10-6 με τον Μπέικ. Άσος του Απόνζα «έγραψε» το 12-9 και παρά την οριακή μείωση του σκορ στον πόντο, 13-12 η ομάδα της Ορεστιάδας ξέφυγε ξανά με 17-14 από λάθος των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά με τον Τρούχτσεφ στο πόντο 19-18. Με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα και σερβίς του Απόνζα, ένα όμορφο πέρασμα του Μπέικ έδωσε ξανά αέρα στον Άθλο 3 πόντων, 21-18, αλλά στη συνέχεια μετά τα λάθη του Άθλου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά, 21-21. Άουτ σερβίς και άστοχη επίθεση των γηπεδούχων, έφεραν ακόμη πιο κοντά στο σετ την ομάδα της Ορεστιάδας, 23-21 και παρά τον άσο του Τρούχτσεφ που ισοφάρισε 23-23, η ομάδα του Τσιτισγκόι μετά από δύο χαμένα σετ μπολ κατέκτησαν το σετ με επίθεση του Χάτσεσον και μπλοκ του Απόνζα, 27-25, 1-0 σετ.

Αμφίρροπο ξεκίνημα είχε και το 2ο σετ 4-4, με τον Άθλο Ορεστιάδας να παίζει ελεύθερα για το καλύτερο, αλλά ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» και πήρε προβάδισμα με 11-7. Το καλό μπλοκ του Άθλου μείωσε στον πόντο, 13-12. Λανθασμένες επιλογές των φιλοξενουμένων έδωσαν νέο προβάδισμα +4 στον ΠΑΟΚ, 16-12, με τη διαφορά όμως να εξανεμίζεται και τον Άθλο να μειώνει σε 17-16. Με πρωταγωνιστή τον Μπέικ η ομάδα της Ορεστιάδας απειλούσε διαρκώς 23-22, αλλά παρά την προσπάθεια των αθλητών του Άθλου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 1-1 σετ με 25-23.

Στο γ’ σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, έδειχνε να πατάει καλύτερα και με το σερβίς του να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενουμένων ξέφυγε 8-4. Εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του Άθλου ξέφυγε 13-7, αλλά το καλό σερβίς του Κωνσταντινίδη έφερε με ένα επιμέρους σερί 3-0 τη διαφορά στο 13-10. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν τη διαφορά 16-12, ο Άθλος με τις επιθέσεις του Απόνζα μείωσε 19-17 και με δύο σερί μπλοκ στη συνέχεια πήγε το σκορ στον πόντο, 21-20. Τελικά όμως ο ΠΑΟΚ με την εμπειρία και την ποιότητα των παικτών του, ζευγάρωσε με 25-21 από επίθεση του Ντε Ντρις τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

Φοβερή μάχη έγινε και στο τελευταίο σετ όπου η ομάδα της Ορεστιάδας τα έδωσε όλα για να στείλει το ματς στο ται μπρέικ! Ο Άθλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, 3-7, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11. Από κείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με το σκορ να εναλλάσσεται, χωρίς όμως κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει με διαφορά 19-19. Ο Άθλος, όπως και το πρώτο σετ, με τον Χάτσεσον έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Το σερβίς του νεοεισελθόντα Π. Μποζίδη στο φιλέ, αποδείχθηκε “δώρο” για τους Θεσσαλονικείς που έμεινα ζωντανοί 24-24. Ο Μπέικ επέμεινε και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε νέο σετ μπολ, 25-24, το οποίο “έσβησε” όμως ο Ντε Ντρις 25-25, για να φτάσει τελικά ο ΠΑΟΚ στη νίκη 3-1 σετ, με 28-26, στερώντας στα σημεία από την ομάδα του Άθλου, τουλάχιστον τον βαθμό που άξιζε.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.