Β’ Εθνική: «Λιοντάρι» στις Σέρρες ο Λεύκιππος πήρε μεγάλη νίκη με μπάζερ μπίτερ στην παράταση επί του Πανσερραϊκού

Τη νίκη με σκορ 81-78 στην παράταση (κ.δ. 71-71) πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης επί του Πανσερραϊκού στο Κλειστό Κοιλάδας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Oι Ξανθιώτες ήταν πίσω στο σκορ για 30′ λεπτά στην αναμέτρηση, καθώς έχαναν με διαφορές της τάξης των 10 πόντων (ενώ στο 28′ ανέβηκε στο +14 για το 54-40). Στην 4η περίοδο με επί μέρους σκορ 12-20 μετέτρεψαν το 59-51 σε 71-71 με δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Με το σκορ στο 78-78 και ενώ όλα έδειχνα ότι θα ακολουθήσει δεύτερη παράταση, ο Κατσαμούρης εκτέλεσε για τρεις σχεδόν από τα 8 μέτρα και έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Λεύκιππου Ξάνθης.

O Λεύκιππος Ξάνθης έφτασε στο 10-6 και την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό, ενώ ο Πανσερραϊκός είναι στο 7-8 και την επόμενη αγωνιστική θα αγωνιστεί μέσα στον Μακεδονικό.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Ντόγκας-Καραβάς

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 59-51, 71-71(κ.α.), 78-81

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κακιούζης-Πεχλιβάνος): Τσακαλέρης 13(1), Ντίνος 13(2), Κουτουξίδης 5(1), Καπελάν 20(6), Γεωργιανός 14(2), Τσιόγκας 4, Κεραμάρης 4, Μπρατσιάκος 5(1), Θεοδοσιάδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 25(3), Κατσαμούρης 20(1), Χριστοφορίδης 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 19(3), Γιάκουλας 4, Μπουτσακτσή 5, Βασαλάκης 2.

Φώτο: anexartitos.gr