Γ’ Εθνική: Πρεμιέρα του 2024 με τρίποντο ανάσα του Αβάτου, κοιτά δυάδα ο Πανθρακικός, έσωσε το αήττητο εντός ο Ορέστης! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς, η τελική βαθμολογία α’ γύρου και η επόμενη αγωνιστική

Πρεμιέρα του 2024 και φινάλε του α’ γύρου είχαμε στον 1ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής με τις ομάδες της Θράκης να έχουν δυο νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα σε μια αγωνιστική με πολλά τερματα στο φινάλε.

Ο Πανθρακικός με γκολ του Λαρέα στις καθυστερήσεις επί του Παραλιμνίου πέτυχε την πέμπτη του σερί νίκη και μείωσε στους 3 την διαφορά από τον δεύτερο Νέστο Χρυσουπολης που έμεινε στο μηδέν στην Επανομή. Το αήητητο της έδρας του κράτησε επίσης στις καθυστερήσεις ο Ορεστης Ορεστιάδας μετά το 2-2 με την Χανιώτη του Τοπούζη που έμεινε αήττητη για 11ο ματς.

Νίκη ψυχολογίας πέτυχε ο Άρης Αβάτου επί της Βέροιας που δύσκολα θα σώσει την κατηγορία, με τους ξανθιώτες να μειώνουν στους 3 την διαφορά από την παραμονή και την Ευκαρπία που ηττήθηκε από την ομάδα της Κρηστώνης που πέτυχε 6η σερί νικη!!! Μπελάδες για την ιστορική Δόξα Δραμας του Στολτίδη που παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού γνωρίζοντας ντροπιαστική ήττα από την ουραγό Βαρβάρα. Την ήττα γνώρισε ο Πετεινός στην Μηχανιώνα και η Αγία Μαρίνα από τον Θερμαικό. Η ανευ αγώνα νίκη της Καβάλας επί του Αγγελοχωρίου έφερε τους Αργοναυτες στο +7 από τον δεύτερο Νέστο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική:

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ορέστης Ορεστιάδας – ΑΟ Χανιώτης 2-2 (30′ πεν. Σταματόπουλος, 95′ Θεμελης – 45+’ Θωμαιδης, 48′ Τοπούζης)
Πανθρακικός – Απόλλων Παραλιμνίου 2-1 (40′ Ρουμπιες, 92′ Λαρεα- 81′ Τσαμπεγια)
Ποσειδώνας Μηχανιώνας – Άρης Πετεινού 3-0 (29′ Τεμερτζογλου, 59′ Καλλίδης, 86′ Κωστικος)
Αρης Αβάτου – Βέροια 3-0 (48′ Χασάνογλου, 75′ πεν., 88′ Τσαπαρης)
Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – Θερμαϊκός Θέρμης 0-1 (66′)
ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Νίκη Ευκαρπίας 2-0 (20′ πεν. Αγαθαγγελιδης, 39′ Κυριακίδης)
Αετός Βαρβάρας – Δόξα Δράμας 2-1 (26′ πεν., 88′ Κεχαγιάς – 60′ Μπρατσιανι)
Αναγέννηση Επανομής – Νέστος Χρυσούπολης 0-0
Κεραυνός Αγγελοχωρίου – Καβάλα 0-3 α.α.