Volley League: Ο Άθλος Ορεστιάδας «πλήρωσε» ξανά λάθη και αστοχίες στα κρίσιμα σημεία και ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ

Για ένα ακόμη παιχνίδι στο «Νίκος Σαμαράς» ο Άθλος Ορεστιάδας βρέθηκε στο ίδιο έργο θεατής.

Η ομάδα του Άθλου, αν και πάλεψε μπροστά στον κόσμο της για το καλύτερο, δείχνοντας σε ένα ακόμη εντός έδρας ματς το μαχητικό της πρόσωπο, προδόθηκε στα κρίσιμα σημεία των σετ από τα λάθη της, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο ευρωπαίος ΠΑΟΚ για να επιβληθεί τελικά στις λεπτομέρειες με 0-3 (23-25, 18-25, 24-26) σετ.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου στο PAOK Sports Arena στο νοκ άουτ προημιτελικό του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”.

Μέσα στην όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 1000 θεατές στο νέο κλειστό της Ορεστιάδας, μεταξύ των οποίων και φίλοι των φιλοξενούμενων, ο ΠΑΟΚ ενισχυμένος με τον κορυφαίο απόψε, αν και πρωτοεμφανιζόμενο στο ελληνικό πρωτάθλημα, Γάλλο διεθνή Άξελ Τρούχτσεφ, προηγήθηκε στην αρχή του αγώνα με 5-6. Η ομάδα της Ορεστιάδας έφερε το σκορ στα ίσα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλό μπλοκ και λάθη των αθλητών του Άθλου ξέφυγαν 8-14. Με καλό σερβίς του Κωνσταντινίδη, που νωρίτερα είχε πάρει τη θέση του Αλεξάκη, η ομάδα του Τσιτιγκόι “ροκάνισε” τη διαφορά, ενώ από πίεση στο σερβίς του Μπέικ ο Ρίστιτς με μαγικό πλασέ «αλα Ν’ Γκαπέ», ισοφάρισε σε 17-17. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Σόρα, ο Άθλος προσπέρασε με 19-18. Στο 20-19 ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ, Βαν ντε Ντρις τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον νεαρό Σαλταφερίδη, που με πιεστικό στο σερβίς χάρισε προβάδισμα 21-22 στους Θεσσαλονικείς, που καλύτεροι στα σημεία κατέκτησαν το σετ, 0-1 με 23-25.

Στο 2o σετ ο ΠΑΟΚ είχε από νωρίς τα ηνία του αγώνα 4-8, και παρά την αντίδραση του Άθλου, η διαφορά έφτασε στο +5, 8-13 με τον Π. Μποζίδη να αντικαθιστά τον Σόρα στην πάσα. Οι κακές επιλογές όμως συνεχίστηκαν για τον Άθλο με αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος του Βορρά» να ξεφύγει με +6, 10-16, 14-20 και να ζευγαρώσει τα κερδισμένα του σετ με 18-25.

«Με την πλάτη στον τοίχο» και βασικούς τους Αλεξάκη, Π. Μποζίδη ο Άθλος βρέθηκε στο 3ο σετ, μετά το αρχικό 3-5 των Θεσσαλονικέων να περνάει μπροστά με το «φαρμακερό» σερβίς του Μπέικ 6-5. Από τη μάχη πόντο-πόντο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε αρχικά 9-11 και 12-15. Μπλοκ των Ρενάν-Κωνσταντινίδη έφερε το 17-17 και άσος του Ρίστιτς έδωσε οριακό προβάδισμα στην ομάδα του Άθλου 18-17. Οι φιλοξενούμενοι όμως με πρωταγωνιστές τους Τρούχτσεφ-Φαν Γκάρντερεν πήραν ξανά προβάδισμα 19-18. Χαμένο σερβίς του Μπέικ έδωσε αέρα 21-23 στους φιλοξενούμενους. Οι αθλητές του Κριστιάν Τσιτιγκόι δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν 23-23 με δυνατό σερβίς του Ράμος, “έσβησαν” το ματς μπολ του ΠΑΟΚ στο 23-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι «έγραψαν» με 24-26 το τελικό 0-3 σετ πανηγυρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο σε μια δύσκολη έδρα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Κωστόπουλος, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.