Β’ Εθνική: Έχασε και πάλι στον πόντο στη Θεσσαλονίκη ο Λεύκιππος Ξάνθης από τον Ερμή Λαγκαδά

Mετά την ήττα από τον Μακεδονικό με σκορ 68-66, ο Λεύκιππος Ξάνθης ηττήθηκε και πάλι στον πόντο στη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά από τον Ερμή Λαγκαδά με σκορ 69-68 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Γκέλιο με 25 και 5 τρίποντα, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του ματς μαζί με τον Μητρόπουλο του Λεύκιππου, ο οποίος σημείωσε 25 με 2 τρίποντα.

Ο Λεύκιππος παρότι βρέθηκε να χάνει με 10 στο ημίχρονο (48-38), με μια καταπληκτική 3η περίοδο με επί μέρους 7-19 πέρασε μπροστά με 2 πόντους στο 30′ (55-57), ωστόσο και πάλι στις λεπτομέρειες γυρίζει με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη.

Οι Ξανθιώτες σε 7 αγώνες έχουν 2 νίκες και 5 ήττες και την επόμενη εβδομάδα υποδέχονται τη ΔΕΚΑ στο Αμοιρίδειο, ενώ ο Ερμής Λαγκαδά είναι στην ισορροπία και το 4-4 μετά από 8 αγώνες και το επόμενο Σάββατο παίζει με τον Μακεδονικό εκτός έδρας.

Διαιτητές: Πράττος-Θεοδωρίδης-Μπουγλός  Π.

Δεκάλεπτα: 25-20, 48-38, 55-57, 69-68

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παρίτσης-Τσούκας): Γκέλιος 25(5), Λαζάρου 6, Παπαδόπουλος Π. 1, Παπαδόπουλος Σ. 4, Μάρουσιτς 10(3), Σουτζόπουλος 17(2), Χρυσανθάκης 2, Παπαμαργαρίτης, Σμυρλής, Ταζόπουλος 4.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 9(3), Κατσαμούρης 19(1), Παλλάκης 8, Μητρόπουλος 25(2), Μακαρατζής 5(1), Γιάκουλας, Μπουτσακτσή 2, Διαμαντής.