Volley League: Έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό με πρώτο σκόρερ Μπουιάτι ο Άθλος Ορεστιάδας

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δύσκολες στιγμές στην Ορεστιάδα αλλά με οδηγό έναν πρώην παίκτη του Άθλου, τον Σταύρο Κασαμπαλή και τους Ερνάντεζ, Πρωτοψάλτη, Πετρέα να διακρίνονται νίκησε με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας που έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο Νίκος Σαμαράς της Ορεστιάδας.

Οι πράσινοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Χερνάντεζ με 19 πόντους και με το τρίποντο έφτασαν τους 11 βαθμούς και διατηρήθηκαν στο -1 πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Άθλος ήταν μαχητικός απέναντι σε ένα ακόμα φαβορί για τον τίτλο αλλά τα λαθη του και ειδικά στην κόντρα επίθεση του κόστισαν ακριβά. Πρώτος σκόρερ του Άθλου ήταν ο Μπουιάτι με 19 πόντους αλλά ο Ράμος Πέρζε κυριάρχησε στο μπλοκ με 7 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή μέχρι το τέλος. Ειδικά μέχρι τα μισά του 1ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με το σερβίς του Ρίστιτς ο Άθλος έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-15 αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε με πολύ δύναμη από Χερνάντεζ και Πρωτοψάλτη. Οταν μάλιστα ο Χερνάντεζ πήρε άσσο και ο Πρωτοψάλτης δύο δύσκολους πόντους ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-18 και να τρέξει το σετ 25-21 με Πετρέα και λάθη των γηπεδούχων.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Άθλο να δίνει μάχη για να κρατηθεί κοντά στο σκορ όπως και έγινε μέχρι το 22-22 ήταν από επίθεση και άσσο του Μπουιάτι. Ο Βραζιλιάνος όμως έχασε το σερβίς (22-23), στην επόμενη φάση ο Μπέικ έκανε λάθος (22-24) και με νέο λάθος του Μπουιάτι έκλεισε το σετ 22-25 κάνοντας δώρο στον Παναθηναϊκο σερί 3-0.

Τα λάθη στα τελειώματα των σετ απέφυγε ο Άθλος στο 3ο σετ. Έτσι πάλι από ένα μεγάλο ράλι και ωραίες φάσεις που ξεσήκωσαν το κοινό οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Ο Κοβάρ έκανε λάθος επίθεση δίνοντας πόντο στον Άθλο (21-20). Ο Ράμος Πέρεζ πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με διαδοχικούς πόντους από Αλεξάκη (μπλοκ), Μπουιάτι (2 επιθέσεις) και Σόρρα (μπλοκ) έγινε σερί 4-0 για το 25-20 και το 1-2 σετ.

Copy paste με τα τρία προηγούμενα ήταν και το 4ο σετ. Oι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 21-21 μέχρι που ο Ανδρέας Φράγκος με ένα προσωπικό σερί τεσσάρων πόντων (3 επιθέσεις και ένα μπλοκ) έκανε σερί 4-0 για το 21-25 και το 3-1 για τους πράσινους εν μέσω πανηγυρισμών και των οπαδών τους που βρέθηκαν στο κλειστό Νίκος Σαμαράς της Ορεστιάδας.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Τα σετ: 21-25, 22-25, 25-20, 21-25.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 19 (17/42επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξάκης 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράμος Πέρεζ 11 (4/6επ., 7 μπλοκ), Σόρρα 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 14 (8/21επ., 4 μπλοκ, 46%υπ., 23%αρ.), Ρίσιτις 12 (9/24επ., 1 μπλοκμ 2 άσσοι, 44%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (λ. – 70%υπ., 26%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 2π. (1/2επ., 1 άσσος), Κοβάρ 3 (2/11επ., 1 άσσος, 63%υπ., 32%αρ.), Πετρέας 10 (7/9επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Χερνάντεζ 19 (16/34επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 15 (11/21επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 36%υπ., 9%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 52%υπ., 24%αρ.), Φράγκος 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης.