Volley League: Ο Άθλος Ορεστιάδας κόντραρε στα ίσια τον Ολυμπιακό «αγγίζοντας» τον βαθμό

Αγώνας επιπέδου… Τσάμπιονς Λιγκ έγινε στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη μεταξύ του πρωταθλητή Ολυμπιακού και του μαχητικού Άθλου Ορεστιάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν δύσκολα 3-1 σετ τον Άθλο ο οποίος παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο διαγώνιο Ρενάν Μπουιάτι (έπαθε τροφική δηλητηρίαση), κοντράρισε στα ίσια το ματς και στις λεπτομέρειες έχασε την ευκαιρία να το πάει στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός με το νέο τρίποντο οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 9 βαθμούς στη βαθμολογία, ενώ ο Άθλος του απέσπασε το πρώτο σετ και τον απείλησε με την πρώτη βαθμολογική απώλεια.

Οι Πειραιώτες με τον αέρα των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ και με τον Χανδρινό αντί του Κουμεντάκη στο βασικό σχήμα προηγήθηκαν σχετικά εύκολα με 2-0 σετ και 16-11 στο 3ο σετ αλλά εκεί ο αγώνας πήρε «φωτιά».

Όλα ξεκίνησαν από μία επίθεση του Ιρανού Μπέικ του Άθλου που με επίθεση μείωσε 16-12. Ο Ιρανός κάτι είπε στον Δημήτρη Κομητούδη μετά από το μπλοκ άουτ που κέρδισε και ακολούθησε ένταση. Το σκορ έγινε 17-13. Η Ορεστιάδα μπήκε στον αγώνα με το σερβίς του Αλεξάκη πήρε άσσο και χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού. Οι ακρίτες πήραν διαδοχικά μπλοκ και μείωσαν 17-16 σε μία στιγμή που ο Ντανιέλ Καστελάνι έκανε ροτέισον. Ο αγώνας απέκτησε ένταση και πάθος. Ο Άθλος έκανε ένα ακόμα εντυπωσιακό σερβίς με το σερβίς του Ρίστιτς και από το 19-17 έκανε σερι 4-0 για το 19-21. Με τους Ρίτσιτς, Μπέικ και Ράμος που πήρε τη θέση του Μπουιάτι ο Άθλος κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το σετ με επίθεση του Μπέικ 25-23.

Συναρπαστικό ήταν και το 4ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Άθλος πίστεψε στην ισοφάριση, πίεσε στο σερβίς και έπαιξε γρήγορα στο φιλέ. Στο 15-15 πάλι ο Αλεξάκης με το σερβίς του έκανε τη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Ο Άθλος με δύο μπλοκ και κόντρα του Ρίστιτς έκανε σερί 19-15 και έτρεχε προς την ισοφάριση. Ο Γκουσταβάο μείωσε 16-19.

Ο Κουμεντάκης που μπήκε αλλαγή έδειξε τη μεγάλη του κλάση. Πήγε στη θέση του σερβίς και με άσσο αλλά και χαλασμένες υποδοχές του Άθλου έκανε συνολικό σερί 5-0. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 20-19, ενώ νωρίτερα στο 18-19 ο πρώτος διαιτητής Κώστας Βουδούρης έδωσε ως «μη γενόμενη» αμφισβητούμενη φάση προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ μέχρι το 23-23 και τελικά με το μπλοκάρισμα του Ράμος και του Μπέικ από τον Τζούριτς τελείωσε το σετ 25-23 και 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Βουδούρης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Κατσιάρας, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.