ΕΠΣ Ξάνθης: Πρόκριση στα προημιτελικά για ΑΟΞ, Παύλο Μελά Κουτσού και Ορφέα Ξάνθης

Ημέρα διπλών η σημερινή καθώς και οι τρεις φιλοξενούμενες ομάδες πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο κάτοχος του τίτλου Ορφέας νίκησε με 1-0 μέσα στη Φελώνη τη Βιστωνίδα χάρη στο τέρμα του πολύπειρου Μαυρόπουλου στο 70ο λεπτό.

Ο ΑΟΞ επικράτησε με 4-1 της Μύκης με σκόρερς τον Μιχάλη Μαλαδένη για το 1-0 μόλις στο 5′, τον Βαγγέλη Μαλαδένη στο 17ο λεπτό με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Ο νεοαποκτηθέντας Νίκος Μελισσόπουλος κατάφερε να πετύχει πρώτα του δύο προσωπικά τέρματα στο 19′ για το 3-0 και στο 41′ να διαμορφώνει το 4-0. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ο Αικούτ μείωσε σε 1-4 με πλασέ μέσα από την περιοχή ύστερα από γρήγορη εκτέλεση φάουλ-πάσα.

Μεγάλη πρόκριση πήρε και ο Παύλος Μελάς Κουτσού στο Ενωσιακό απέναντι στην Ασπίδας Ξάνθης με 3-1.