ΕΠΣ Ξάνθης: «Επτάσφαιρος» στην επιστροφή στο «σπίτι» του ο ΑΟΞ σκόρπισε τον Εθνικό Κιμμερίων

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣ Ξάνθης και σε ένα ματς που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, ο ΑΟΞ επικράτησε με 7-1 του Εθνικού Κιμμερίων.

Σε ένα ματς που πραγματοποιήθηκε με αρκετά ζεστή θερμοκρασία, ο ΑΟΞ πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο.

Οι φιλοξενούμενοι έναν το «λάθος» να προηγηθούν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σοφτά να κάνει το 0-1. Η απάντηση του ΑΟΞ ήταν ακαριαία με τον Κιαχίδη να ισοφαρίζει στο 9ο λεπτό για το 1-1.

Ακολούθησαν ακόμα δύο τέρματα μέχρι την ανάπαυλα με τον Καρακάση στο 35ο λεπτό και τον Λαζαρίδη στο 43ο να διαμορφώνουν το 3-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ξάνθη παρέμεινε με το πόδι στο γκάζι και σημείωσε ακόμα τέσσερα τέρματα με τους Ανηπαρόπουλο, Κιαχίδη, Καρακάση και Ιντζέ για το τελικό 7-1.